Home » sağlık » Akciğer Kanseri 3.Evre
akciğer kanseri, akciğer kanseri nedenleri, akciğer kanseri tedavisi

Akciğer Kanseri 3.Evre

Akciğer dokusunda başlayan kanser tümörleri, akciğerdeki hücrelerin anormal derecede büyümesine neden olur. Akciğerdeki hava yollarının tıkanmasına neden olan anormal büyüklükteki hücre, nefes darlığına neden olur. Akciğer kanseri, akciğerden başlayan ancak çok seri bir şekilde diğer organlara ve en önemlisi beyine yayılan ve ölümcül kategoride bir rahatsızlıktır. Akciğer kanseri bronşlarda başlayan yani hava yollarında kendini gösteren bir rahatsızlık olduğundan, erken evrede mikroskobik düzeyde bir gelişim gösterir. Ancak bronştaki hücrelerin yapısının bozulmasına neden olduğundan, kısa süre içerisinde büyüyen hücrelerin sorun yaratması oldukça büyük bir sağlık tehdidi oluşturur.akciğer kanseri, akciğer kanseri nedenleri, akciğer kanseri tedavisi

Akciğer kanseri genellikle sigara içen insanlarda olduğundan ve sigara içen insanlarda ilerleyen aşamalarda oldukça sık öksürdüğünden, öksürük kontrol edilerek erken aşamada fark edilebilir. Akciğer kanserinin ilk aşamasında hasta balgamlı öksürük esnasında balgamında çok hafif kan pıhtıları görmeye başlar. Bu durum fark edilir edilmez vakit kaybetmeden hekime başvurulması oldukça önemlidir çünkü akciğer hastalığında erken teşhis, hastanın tedavisinin başarılı sonuç vermesini doğrudan etkilemektedir. Yapılan araştırmalar erken evrede tedavisine başlanan akciğer kanserinin, %85-90 oranında iyileştiğini göstermektedir.

Akciğer kanserinin evleri içerisinde en kritik olanı, 3. evredir. Hastalığın evrelerinin belirlenmesinde kanserin büyüklüğü, kanserin lenflere ve diğer organlara yayılmasına bakılır. Bu üç kriteri değerlendiren hekim, hastanın akciğer kanserinin hangi evrede olduğuna karar verir. Son evre olan 4. evredeki kanser hastalığında kanser birçok farklı organa ve lenf bezlerine yayılmış haldedir ve tedavisi oldukça güçtür. Akciğer kanserinin 3. evresinin kritik olması, bu aşamadan sonra tedavinin başarı şansının oldukça düşük olmasıdır. Hastanın şiddetli öksürük sorunları çektiği ve balgamında hafif kan görüldüğü anda yani 1. evrede iken hekime başvurması, büyük oranda iyileşmesine neden olacaktır. Akciğer hastalığının doğru tanısı da oldukça önemlidir, böylece hastaya vakit kaybetmeden müdahale edilmelidir. Hasta kendini güçsüz hissetmeye ve balgamında kan görmeye başlamışsa, çok büyük bir ihtimal ile akciğer kanserine yakalanmıştır. Akciğer kanseri tıbbi olarak bilinen en kötü kanser hastalıklarından biridir. Ölüm oranı 5 yıllık süre içerisinde %15 civarında olduğundan, insanların özellikle düzenli kontrole gitmesi oldukça önemlidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir