Home » güzellik-bakım » Akdeniz Diyeti İle Formda Kalma

Akdeniz Diyeti İle Formda Kalma

Özellikle Akdeniz bölgesinde yaşayan insanların nasıl bu kadar sağlıklı ve zayıf oldukları sorusunun cevabını barındıran bu diyette besinlerinizi Akdeniz bölgesinin doğal yiyecekleri ile değiştirerek kısa sürede sonuç alacağınız bir kilo verme programı yaratabilirsiniz. Kilo vermenizin yanı sıra vücudunuzun yağ ve protein dengesini de yeniden sağlayacağınız Akdeniz diyeti sonrasında özellikle kanser, damar sertliği ve kalp hastalıklarına karşı daha dirençli ve daha sağlıklı bir vücuda sahip olmanız mümkün. Özellikle hastalıkları önlemede ve hastaların iyileşme sürecinde doktorların büyük bir çoğunluğunun önerdiği Akdeniz diyetinde midenizi dinlendirerek tüm vücudunuzun dengesini yeniden sağlamasına imkân tanıyabilirsiniz.akdeniz diyeti nasıl yapılır, akdeniz diyetinde neler önemli, akdeniz diyeti yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar

En önemlisi zeytinyağı

Akdeniz diyetinin en önemli noktasını zeytinyağı oluşturmaktadır. Besinler ister pişirilsin, ister kızartılsın her şekilde zeytinyağı dışında bir yağın kullanılması Akdeniz diyetinde mümkün değildir. Akdeniz insanlarının sağlıklarını borçlu oldukları zeytinyağı sayesinde vücudunuza giren doymamış yağ miktarı büyük oranda azalacak ve bu şekilde kilo almanız engellenecektir. Kalp hastalıklarının ve kanserin bir numaralı düşmanı olan zeytinyağı ile aynı zamanda vücudunuzun Omega 3 yağ asidi dengesini de kısa sürede sağlayacaksınız.

Kahvaltıya önem verin

Akdeniz diyetinde en önemli öğün tartışmasız olarak kahvaltıdır. 2 dilim kepekli ekmek, 1 dilim beyaz peynir, domates, salatalık, zeytin ve az miktarda fındık/ceviz ile başlayacağınız güne ara öğünlere serpiştireceğiniz kivi ya da elma gibi meyveler ile devam edebilirsiniz. Öğle yemeği için simit gibi hamur işi bir yiyecek yiyip yanında yine domates salatalık tüketebilirsiniz. Akşam yemeğinde ise kızartma ürünlerinden uzak durup etleri soteleyerek ya da haşlayarak tüketmeli, yanında dilediğiniz kadar salata tüketmelisiniz. Vücudun en önemli ihtiyacı olan su, bu diyette de önemli bir rol oynuyor. Günde 2 litre suyun içilmesi Akdeniz diyetinin en önemli noktalarından birini oluştururken, gün içerisinde çay ve kahve tüketimi minimuma indirilmelidir. İçecek tüketiminde çay ya da kahve yerine su, maden suyu ya da soda tercih edilebilir. Hazır meyve suyu ise çok şekerli olması nedeni ile mecbur kalınmadıkça tüketilmemelidir. Bu diyeti yapmadan önce herhangi bir kronik rahatsızlığınızın olup olmadığından emin olmak için uzman bir doktora danışmanız kesinlikle önerilmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir