Home » sağlık » Alerji nedir?

Alerji nedir?

Alerji, bağışıklık sisteminin polen, arı zehiri veya evcil hayvan tüyü gibi yabancı bir maddeye veya çoğu insanın tepki vermediği yiyeceklere aşırı tepki vermesidir.

Normal koşullar altında bağışıklık sistemi, zararlı nesnelere karşı bir savunma işlevi görmesi için zararlı nesnelere karşı antikor adı verilen maddeler üretir. Alerjisi olan kişilerde bağışıklık sistemi, belirli bir alerjeni zararlı olmasa bile zararlı olarak tanımlayan antikorlar üretmeye başlar. Bu nedenle, bir kişi bir alerjenle temas ettiğinde, bağışıklık sistemi tarafından sergilenen reaksiyon, kişinin cildinde, sinüslerinde, solunum yollarında veya sindirim sisteminde kahverengileşmeye ve şişmeye neden olabilir.alerji ne demek, alerji neden olur, alerjinin nedenleri

Alerjilerin şiddeti kişiden kişiye değişir ve hafif tahrişten anafilaksiye kadar değişebilir. Alerjiler potansiyel olarak yaşamı tehdit eden durumlardır. Çoğu alerji türü tamamen iyileştirilemezken, alerji semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilecek tedaviler vardır.

Alerjinin nedenleri nelerdir?

Bir kişinin bağışıklık sistemi, normalde zararsız olan bir maddeyi yanlışlıkla tehlikeli bir istilacı olarak tanımladığında bir alerji başlar. Bağışıklık sistemi, söz konusu alerjene karşı koruyan antikorlar üretir. Bir kişi tekrar tekrar bir alerjene maruz kaldığında, bu antikorlar, alerji semptomlarına neden olan histamin gibi bir dizi bağışıklık sistemine özgü kimyasalları serbest bırakabilir.

Yaygın alerji tetikleyicileri, polen, hayvan kepeği, toz akarları ve havadaki küfler gibi alerjenleri, özellikle yer fıstığı, ağaç yemişleri, buğday, soya, balık, kabuklu deniz ürünleri, yumurta ve süt, arılar, eşekarısı veya eşekarısı gibi bir dizi gıdayı içerir. böcek ısırıklarını içerir. Bununla birlikte, her bir kişinin her maddeye karşı alerjik reaksiyon seviyesi farklıdır.

Ailesinde saman nezlesi, kurdeşen veya egzama gibi alerjik hastalık öyküsü olanlar, çocuklar veya astım gibi alerjik rahatsızlıkları olanlar, alerji geliştirme olasılığı daha yüksektir.

Alerjilerde hangi komplikasyonlar ortaya çıkabilir?

Bir kişide tek bir alerji bile, alerjik anafilaksi, astım veya solunum yolu hastalıkları gibi çeşitli tıbbi sorunların riskini artırır. Şiddetli alerjisi olan kişilerde ciddi bir alerjik reaksiyon olan anafilaksi riski artar.

Yiyecek, ilaç ve böcek ısırıkları, anafilaksi için en yaygın tetikleyicilerden bazılarıdır. Alerji hastalarının, solunum yollarını ve solunumu etkileyen bağışıklık sisteminin bir reaksiyonu olan astım geliştirme olasılığı daha yüksektir. Çoğu durumda, astım çevredeki bir alerjene maruz kalmadan kaynaklanır ve buna alerjik astım veya alerjik astım denir. Saman nezlesi veya astımı olan kişilerde daha yüksek sinüzit, kulak veya akciğer enfeksiyonu riski vardır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir