Home » sağlık » Anemi ve Türleri
anemi türleri, anemi ne demek, anemi tedavisi

Anemi ve Türleri

Hemoglobin, kana renk veren ve oksijenin hücrelere taşınmasını sağlayan bir proteindir. Hemoglobin, kandaki kırmızı kan hücreleri (eritrositler) tarafından taşınır. Kandaki hemoglobin proteini normal seviyelerin altına düşerse veya kırmızı kan hücrelerinin sayısı azalırsa buna anemi denir. Pek çok anemi türü vardır: daha sonra ortaya çıkabilir veya doğuştan olabilir.anemi türleri, anemi ne demek, anemi tedavisi

Kansızlık için tedavi eksikliği vücutta bazı sorunlara neden olabilir. Anemi ayrıca dokulara yeterli oksijenin sağlanamadığı hipoksi adı verilen bir duruma da yol açar. Vücuda yeterli oksijen sağlanmadığı için tüm organlar zorluk yaşamaya başlar.

Anemi, oksijen eksikliğinden dolayı tüm iç organları ve kasları gerebilirken, vücut ağrılarına, duygudurum bozukluklarına, unutkanlığa ve kollarda ve bacaklarda uyuşmaya neden olabilir.

Anemi tespit edilirse mümkün olan en kısa sürede tedavi planlamasına başlanmalıdır. Genetik faktörler veya beslenme yetersizlikleri kansızlığın nedenleri arasında olabilir. Kansızlık tedavi edilmeden önce çok iyi incelenmeli ve doktor tarafından gerekli görülmesi halinde gastrointestinal sistemin endoskopi gibi tetkikleri yapılmalıdır.

Bazı anemi türleri;

Orak hücre anemisi

Hem babaya hem de anneye geçebilen kalıtsal bir kan hastalığıdır. Eritrositler yuvarlak, esnek ve halka şeklindedir. Orak hücre hastalığı olan kişiler, alyuvarların orak şeklini alıp esnekliklerini yitirdikleri için adını buradan alırlar. Normal kan hücreleri kılcal damarlardan geçebilirken, anormal hücreler kılcal damarların içine sıkışır ve geçemez. Bu durumda hayati tehlike oluşturabilir.

Aşırı kansızlık

Aplastik anemi, kemik iliği eksikliğine bağlı gelişen hastalıklardan biridir. Bu aynı zamanda kemik iliğinde kan hücrelerinin üretilemediği durumlar olarak da adlandırılır. Hem beyaz hem de kırmızı kan hücrelerinin azalması veya kaybolması nedeniyle hastanın hayatını tehlikeye atabilecek ciddi hastalıklardan biridir.

Hemolitik anemi

Bu, periferik kandaki kırmızı kan hücrelerinin ömrü vaktinden önce kısaldığında ortaya çıkan bir anemi türüdür. Hemolitik anemi, faktörlere bağlı olarak kalıtsal olabilir veya daha sonra gelişebilir. Hemolitik anemi ile vücut ortalamadan 6-8 kat daha fazla kan hücresi üretmeye başlar, ancak hücrelerin yok edilmesi yeni üretilen kan hücrelerine göre daha hızlı gerçekleşir. Bu hemoliz adı verilen kan hücrelerinin yok olmasına neden olur.

Pernisiyöz anemi

Zararlı anemi doğrudan B12 vitamini ile ilgilidir. Pernisiyoz anemili kişiler diyetlerinden yeterince B12 vitamini alamazlar. Midede üretilen intrinsik faktör adı verilen bir proteine   sahip değillerdir. Bu proteinin eksikliği, B12 vitamini eksikliğine yol açarak B12 eksikliğinden kaynaklanan pernisiyoz anemiye yol açar.

Megaloblastik anemi

Megaloblastik anemi, normalin altında olduğu bir anemi türüdür. B-12 vitamini, folat eksikliği anemisi veya makrositik anemi olarak da isimlendirilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir