Home » anne-çocuk » Anne Olmak 40’ından Sonra Da Mümkün
anne olma yaşı, geç yaşta anne olma, geç yaşta nasıl anne olunur

Anne Olmak 40’ından Sonra Da Mümkün

Günümüzde “önce kariyer, sonra çocuk” diyen kadın sayısı artmaktadır. Bu nedenle, kariyer peşinde koşan kadınlar, çocukların doğduğu yaşı geciktirebilir. Ancak bu geç annelik döneminde, geçmişten günümüze yanlış söylemler ve halk arasında dile getirilen korkutucu fırsatlar kadınları da tedirgin ediyor. Kadınlarda yumurta arzının 40 yıl sonra azaldığı bilimsel bir gerçektir. Ancak erken gebelikte yumurta dondurma süreci, IVF’nin artan başarı oranları ve hamilelikte annenin yakın tıbbi gözetimi ile geç annede ortaya çıkan sorunlar, küçük yaştaki normal gebeliklerde yaşananlardan farklı değildir. Anadolu Sağlık Merkezi kadın hastalıkları ve doğum uzmanı, tüp bebek merkezi koordinatörü prof. Dr.Aydın Arydzhi, kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Dr. Ebru Öztürk Oksyuz ve IVF laboratuvarı embriyolog başkanı Dr. Murat Beşar 40 yaş ve üstü hamile kadınları mutlu eden olayları anlatıyor …anne olma yaşı, geç yaşta anne olma, geç yaşta nasıl anne olunur

SON 20 YILDA NELER DEĞİŞTİ?

20 yıl önce, özellikle cinsel özgürlüğün başlamasından sonra, cinsel yolla bulaşan hastalıklar nedeniyle tüplerin tıkanması çok sık görülüyordu. Tüp bebek tedavisinin en büyük nedeni tüplerin kapalı olmasıydı. Ancak son 20 yıla bakarsak, kadınların iş hayatına katılımlarının artması ve eğitim seviyelerinin artması nedeniyle ülkemizdeki çocukların doğumunun kariyer büyümesinin sonrasına bırakıldığını göreceğiz. Bu aşamada in vitro fertilizasyon genellikle 40 yaş ve üstü gebe kalmayı zor bulan kadınlara yapılır.

BAŞARI ARTIRIYOR

İstatistiklere göre 20 yıl önce tüp bebek tedavisi başarı oranları yaklaşık yüzde 30’du. Üstelik IVF tedavisi ile tek bir denemede birçok embriyo transferi yapılmasına rağmen geçmişte yüzde 30 olan gebelik oranı, bugün bir veya maksimum iki embriyo transferi ile yüzde 60’a ulaştı. Bu rakamın artmasının en önemli nedenlerinden biri şüphesiz laboratuvar koşullarındaki ilerlemedir … Artık embriyoların ihtiyaç duyduğu besin ve ortamı daha iyi analiz eden, genetik analizini yaparak daha sağlıklı olanları seçmelerine olanak tanıyan embriyoloji laboratuvarları var. embriyolar. Ayrıca embriyoların donma ve çözülme aşamalarında gebe kalmanın başarı oranı geçmişte taze bir embriyonun yarısı kadardı, ancak şimdi bu oran bazı durumlarda taze embriyoların başarı oranını aşıyor. Dahası; Yeni ilaçlarla daha kolay tedavi, daha az hata ve artan doktor deneyimi, tüp bebek tedavisinde başarı olasılığını artırmıştır. Preimplantasyon genetik tanıların yaygın olarak kullanılması, yani rahme transfer edilmeden önce en sağlıklı embriyonun seçilmesi için embriyoların genetik taraması nedeniyle, 40 yaş üstü kadınlarda gebelik sıklığı ve sağlıklı bir çocuğun doğumu geçmişe göre artmıştır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir