Home » sağlık » Antibiyotik nedir?
antibiyotik kullanımı, antibiyotik faydaları, antibiyotik zararları

Antibiyotik nedir?

Antibiyotikler, bakteriler ve bazı parazitler gibi bazı mikropların neden olduğu enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılan bir grup ilacın adıdır. “Antibiyotik” kelimesinin gerçek anlamı yaşam karşıtıdır. Antibiyotikler bazen antibakteriyel veya antimikrobiyal ajanlar olarak adlandırılır.

Antibiyotikler artık ağızdan sıvı, tablet veya kapsül olarak alınabilir veya vücuda enjekte edilebilir. Tipik olarak, enjekte edilebilir antibiyotik gerektiren hastalar, ciddi bir enfeksiyon nedeniyle hastaneye kaldırılmış olanlardır. Ek olarak, belirli cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için cilde uygulanmak üzere tasarlanmış antibiyotik kremler, merhemler veya losyonlar şeklinde mevcuttur.antibiyotik kullanımı, antibiyotik faydaları, antibiyotik zararları

Antibiyotiklerin yalnızca bakteri ve bazı parazitlerin neden olduğu enfeksiyonlara karşı işe yaradığını unutmamak önemlidir. Bir parazit, başka bir canlının, yani bir konakçı veya konakçı üzerinde veya içinde yaşaması gereken bir mikrop türüdür.

Antibiyotikler, soğuk algınlığı veya grip gibi virüslerin veya pamukçuk gibi mantarların neden olduğu enfeksiyonlara karşı etkili değildir.

Bazen bir viral enfeksiyon veya küçük bir bakteriyel enfeksiyon durumunda durum ilerler ve daha ciddi bir ikincil bakteriyel enfeksiyon vakası ortaya çıkar. Bu durumda antibiyotik gerekebilir.

Birçok farklı antibiyotik türü keşfedildi. Bu tipler çeşitli marka isimleri altında da mevcuttur. Antibiyotikler genellikle nasıl çalıştıklarına göre gruplandırılır. Neredeyse her tür antibiyotik genellikle belirli bakteri veya parazit türlerine karşı etkilidir. Bu nedenle, farklı enfeksiyon türlerini tedavi etmek için farklı antibiyotikler kullanılır.

Antibiyotikler nasıl etki eder?

Bazı antibiyotikler, parazitik tipteki bakterileri veya mikropları öldürür. Bu antibiyotikler genellikle bakteri veya parazitlerin hücre duvarının yapısını bozarak çalışır. Bazı antibiyotik türleri, bakteri veya parazitlerin büyümesini durdurur.

Antibiyotikler ne zaman reçete edilir?

Antibiyotikler genellikle sadece daha şiddetli bakteriyel ve bazı paraziter enfeksiyonlar için reçete edilir. Enfeksiyonlara çoğunlukla antibiyotiklerin etkileyemediği virüsler neden olur.

Normal koşullar altında, hafif bir bakteriyel enfeksiyonu olan bir kişinin bağışıklık sistemi, bu bakteriyel enfeksiyonların çoğundan kurtulabilir. Antibiyotikler, bakterilerin neden olduğu çoğu kulak, burun ve boğaz enfeksiyonunun iyileşmesini hızlandırmada genellikle çok etkili değildir. Bu nedenle doktorlar, virüslerin veya bakteriyel olmayan enfeksiyonların veya hatta hafif bakteriyel enfeksiyonların neden olduğu durumlar için antibiyotik reçete etmezler.

Bununla birlikte, menenjit veya pnömoni gibi bakterilerin neden olduğu bazı ciddi enfeksiyonları olan kişilerin antibiyotik alması zorunludur. Bu durumlarda antibiyotikler genellikle hayat kurtarıcıdır.

Doktorlar, ciddi bir hastalığın üstesinden gelmek için bir antibiyotiğe ihtiyaç olup olmadığını belirlemek için bir kişiyi muayene etmede uzmandır. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonlarının böbreklere yayılmasını önlemek için genellikle antibiyotik kullanmak gerekir.

Antibiyotikler, sivilce adı verilen daha az ciddi bir durumu tedavi etmek için de kullanılabilir. Akne için daha hafif antibiyotikler ağızdan alınabilir veya doğrudan cilde uygulanabilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir