Home » sağlık » Aralıklı Oruç Tutmak ve Faydaları
aralıklı oruç tutma, oruç tutmanın faydaları, aralıklı orucun faydası nedir

Aralıklı Oruç Tutmak ve Faydaları

Dünya uygulaması. Genel isim; Aralıklı oruç… Aralıklı oruç, ülkemizde son yıllarda en popüler kilo verme yöntemlerinden biri haline geldi. Aralıklı oruç; farklı kullanımları vardır. Size uygun olanı seçme ve uygulama seçeneği sunar. Günün belirli saatlerinde yemek yememek ve yemek yememek gibi bir sistem var.

Aralıklı oruç stilleri

Haftada 1 gün / 24 saat: Bu tarz, 24 saat boyunca yemekten kaçınmayı içerir. Tamamen haftada 1-2 gün oruç tutuyormuş gibi düşünün. Bu süre zarfında şekersiz çay, kahve, su ve içecekleri kalorisiz tüketebilirsiniz. Haftanın diğer günlerinde oruç tutmadığınız zamanlarda yemek yiyebilirsiniz.aralıklı oruç tutma, oruç tutmanın faydaları, aralıklı orucun faydası nedir

24 Saat / 12 Saat: Her gün 24 saatlik sürenin 12 saatini oruç tutmanız gerektiği anlamına gelir. Ayrıca şekersiz veya kalorisiz içecekler de tüketebilirsiniz. Yeni besin almayan vücut, yağ depolarını enerjiye dönüştürerek hızla yağ yakmaya başlar.

24 saat / 16 saat sonra: Başka bir aralıklı oruç şekli; 1 günde 16 saat oruç tutmak için tasarlanmıştır. Diğer bir isim ise kalan 8 saat boyunca yemek yiyebileceğiniz Leangains diyetidir.

Haftada 2 gün: Bu tarz haftanın 6 günü ücretsiz beslenme, 2 gün yemeksiz olarak uygulanır. Bu oruç gününde yapılan araştırmalar, ortalama olarak; Erkekler 600 kalori, kadınlar ise 500 kalori tüketir. Ancak bu uygulamaya dikkat etmeniz gereken; İki gün üst üste oruç tutmamak gerekir. Oruç günleri arasında 1 gün ara vermelisiniz.

Skip Meal Style: Bu uygulama adından da anlaşılacağı gibi öğün atlama şeklinde uygulanmaktadır. Özellikle yeni başlıyorsanız bu yöntem işinize yarayacaktır. Başarılı olmanın çok kolay olduğu bu tarzda, vücudunuzdan gelen açlık sinyallerini dinlemeniz gerekiyor. Her öğünde sağlıklı yiyecekler yemeli ve gerçekten aç olmadığınız zamanlarda öğün atlamalısınız.

Alternatif gündüz orucu tarzı: Farklı şekillerde uygulanan bu yöntemde; Günde 500 kaloriye izin verilir veya katı yiyecekleri tamamen kesin. Seçimi kendin yapıyorsun. Bu tarz diğerlerinden biraz daha zor olabilir. Karmaşık yöntem; Bu, belirli sağlık sorunları olan kişiler ve yeni başlayanlar için çok uygun bir seçenek değildir.

Savaşçı Diyeti: Dünyada Savaşçı Diyeti olarak bilinen… Bu, gün boyunca 20 saat oruç tutmanıza izin veren ancak istediğiniz kadar meyve ve sebze yemenizi sağlayan bir yöntemdir. Akşam yemeği için bol miktarda yemek yemelisiniz. Oruç tutmadığınız saatler 4 saattir. Kolay gibi görünse de uzun süre başvurmanız zor olabilir. 4 saatlik ücretsiz yemek döneminde protein, sebze ve sağlıklı yiyecekleri seçmeniz gerekiyor.

Dünyaca ün salmış aralıklı oruç yöntemleri ilehem kilo verebilir hem de daha sağlıklı bir yaşama kavuşabilirsiniz. Dünyanın farklı ülkelerinde yaygın olarak uygulanan aralıklı oruç, son yıllarda popüler olmasına rağmen uzun bir geçmişe sahiptir.

Aralıklı orucun faydaları nelerdir?

Kilo vermeyi destekler ve hızlandırır,

Kalp hastalığı riskini önemli ölçüde azaltır,

Beyin sağlığını korumaya yardımcı olur ve Alzheimer gibi hastalıkların ilerlemesini yavaşlatır.

Gün içinde açlığı azaltır

Vücuttaki iltihabı azaltmaya yardımcı olur,

Genetik faktörlerin neden olduğu kronik hastalıklarla savaşır,

Kan şekerini düzenler ve normal seviyelerde tutar.

Aralıklı oruç için ipuçları

Aralıklı oruç tutarken, yemeklerinizin yanında kullanışlı olan her şeyi yiyebileceğinizi düşünmeyin. Hangi stili seçerseniz seçin, öğünlerinizde sağlığınıza ve beslenmenize dikkat etmelisiniz. Oruç saatlerinde; Bol su içmeyi unutmayın. Ayrıca maden suyu, sade şekersiz kahve, şekersiz çay ve tüm kalorisiz içecekleri tüketebilirsiniz.

Aralıklı oruç sırasında; Sürekli egzersiz yapmak performansınızı artırmanıza yardımcı olacaktır. Aynı anda egzersiz yapıyor ve aralıklı oruç tutuyorsanız; Diyetinize daha dikkatli olmalı ve gerekirse besin takviyeleri almalısınız.

Beklentilerinizi abartmayın. Vücudunuza yeni diyete alışması için zaman tanıyın. Hemen pes etmek yerine başka şeylerle meşgulseniz bu süreci atlatmanız daha kolay olacaktır. Belli bir süre sonra vücudunuz yeni düzene alışacak ve Ramazan ayında olduğu gibi artık aç hissetmeyecektir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir