Home » sağlık » Ayak Altı Yanması Neden Olur? Ne İyi Gelir?
ayak altı yanma nedenleri, ayak altı neden yanar, ayak altı yanmasına ne iyi gelir

Ayak Altı Yanması Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Ayak altı yanması pek çok kişide görülebilen bir rahatsızlıktır. Oldukça rahatsız edici olabilmektedir. Yanan ayaklar sendromu da denilen bu hastalıktaki şikayetler; ayakların altında şiddetli yanma hissi, iğnelenme, kaşınma, kızarma ve terleme gibi durumlardır.ayak altı yanma nedenleri, ayak altı neden yanar, ayak altı yanmasına ne iyi gelir

Ayak tabanında yanma hissinin görülmesi çok sık görülen ve pek de üzerinde durulmayan bir rahatsızlıktır. Önlem alınmadığı taktirde yaşam kalitesini doğrudan etkilemektedir. Çoğu kez ayak tabanında belirtiler gösterse de bileklere ve baldırlara da yayıldığı görülmektedir. Genellikle 50 yaş civarında ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Peki ayak tabanı yanmasının temel nedenleri nelerdir?

  1. Travmalar

Kaza gibi travmalar sonucunda kırıklar meydana gelmişse ayak tabanlarında yanma hissi oluşabilmektedir. Ayaklarda burkulma, koşma, kilo gibi nedenlerden dolayı da yanma hissinin şiddeti artabilmektedir.

  1. Ayak Mantarı

Ayaklarda oluşan yanmanın bir sebebi de mantarlardır. Ayak mantarları, tabanda kuruluk yapar ve bu da zamanla yanma hissine dönüşebilir.

  1. Diyabetik Nöropatik

Diyabet hastalarının en çok şikâyet ettiği rahatsızlıklardan biri de ayak tabanı yanmasıdır. Bunun nedeni ayak ve bacaklardaki nöronların tahribi ile birlikte kandaki glikozun artması ve dolayısıyla yanma hissinin oluşmasıdır. Genellikle geceleri daha fazla hissedilmektedir. His uyuşma ve karıncalanma şeklinde de oluşabilmektedir.

  1. Sinir Sıkışması

Ayaklarda ya da ayak parmaklarında sinir sıkışması varsa doku büyümesi de oluşacaktır. Bu da ayak tabanında yanmalara neden olacaktır.

  1. Alerjik Durumlar

Deterjan, sıvı sabun gibi kimyasal maddeler de ayaklarda yanma ve karıncalanmalara neden olabilmektedir.

Ayak tabanındaki yanmalar için belli başlı bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Öncelikle yanma hissine neyin neden olduğu tespit edilmelidir. Neden saptandıktan sonra ortadan kaldırılmalıdır. Tedaviye başlanmadan önce uzman hekim gerekli vitamin takviyeleri önerebilir. Bu vitamin takviyelerinden sonra hastanın da günlük yaşamına dikkat etmesi önemlidir. Pamuk çoraplar giyilmeli, yalın ayak yere basılmamalı, ortopedik ayakkabılar tercih edilmeli ve ayak bakım ve temizliğine özen gösterilmelidir. Eğer tüm bunlar denendikten sonra netice alınamadı ise doktor gerekli ilaç takviyelerine başlatabilecektir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir