Home » sağlık » Bademcik taşları nasıl teşhis edilir?
bademcik taşı nedir, bademcik taşı teşhisi, bademcik taşı ne demek

Bademcik taşları nasıl teşhis edilir?

Bademcik taşı özellikle kronik tonsillitli hastalarda dikkat edilmesi ve araştırılması gereken konulardan biridir. Bademcik taşı semptomları ile başvuran hastalar kulak burun boğaz kliniklerine başvurmalıdır. Pek çok bademcik taşı fizik muayenede doktor tarafından kolaylıkla tespit edilebilir. Doktor boğazı incelerken tahta bir sopayla dile bastırılır ve ışık boğaza doğru yönlendirilir. Böylelikle boğaz ve bademcik bölgesini daha detaylı görebilirsiniz. Ancak bademcik kıvrımlarına gizlenmiş bazı taşlar fizik muayenede görünmeyebilir. Bu durumda doktor bu şüpheyi hissederse, X ışınları veya bilgisayarlı tomografi (BT) kullanılarak yapılan röntgen muayenelerine başvurmak gerekebilir. Görünmeyen bölgelerdeki bademcik taşları bu medikal görüntüleme teknikleri ile net bir şekilde teşhis edilebilmektedir. Muayene ve teşhis testlerinin yanı sıra hastanın tıbbi geçmişinin alınması da çok önemlidir. Hastanın ne sıklıkla boğaz enfeksiyonu geçirdiği, yutmanın zor olup olmadığı veya nefesinin kötü olup olmadığı hakkında bilgi almak çok önemlidir. Tüm bu bilgiler ve muayene sonuçları ışığında doktor gerekli tedavi planını belirler ve hastaya aktarır.bademcik taşı nedir, bademcik taşı teşhisi, bademcik taşı ne demek

Bademcik tedavileri nelerdir?

Bademciklerde bulunan taş küçükse ve hastaya rahatsızlık vermiyorsa herhangi bir müdahaleye gerek yoktur. Kişi ağız ve diş hijyenini korumak için diş fırçalama, diş ipi kullanma ve dili fırçalama gibi uygulamalara dikkat etmelidir. Yeni ortaya çıkan beyaz veya sarı renkli küçük bademcik taşları evde pamuklu çubukla çıkarılabilir. Ancak boğaza aşırı baskı yapılmamalı, bademcik taşları yumuşak uçlu pamuklu çubuklar dışında yabancı cisimlerle temizlenmeye çalışılmamalıdır. Ayrıca tuzlu su gargarası hem bademcik taşlarının çıkarılmasında hem de yeni taş oluşumunun engellenmesinde etkili olabilir. Bademciklerde enfeksiyon bulunursa öncelikle tedavi uygulanmalıdır. Bademcik iltihabı genellikle antibiyotik ilaçlarla tedavi edilir. Öksürük, yutma güçlüğü, şişlik ve ağrı gibi olumsuz etkilere neden olursa bademcik taşını çıkarmanız gerekebilir. Aynı şekilde çok büyük bademcik taşları da ameliyatla alınmalıdır. Bademcik taşlarının kronik ve tekrarlayan bir sorun haline gelirse veya bademcik enfeksiyonları yaygınsa çıkarılması gerekebilir. Bu işleme tonsillektomi denir. Diğer bir çare, lazer ışınları veya radyo frekansı kullanarak bademcik taşlarının çıkarılmasını içeren kriptolizdir. Uygun tedavi yöntemi bir hekim tarafından detaylı bir muayene sonrasında belirlenir.

Uzun süreli (kronik) bademcik enfeksiyonu olan kişilerin bademcik taşı geliştirme olasılığı diğer insanlara göre çok daha fazladır. Bu nedenle bu kişilerin ağız hijyenine daha çok dikkat etmesi ve düzenli olarak doktor tarafından takip edilmesi gerekmektedir. Yemeklerden sonra gargara yapmak, günde en az iki kez dişlerinizi fırçalamak, dilinizi fırçalamak ve düzenli olarak diş ipi kullanmak bademcik enfeksiyonlarını ve taş oluşumunu önlemenin en etkili yollarıdır.

Bademciklerinizde taş benzeri oluşumlar fark ederseniz veya bademcik taşı belirtileri varsa, tıbbi bir tesise gidip test yaptırmanız faydalı olacaktır. Bu şekilde ciddi boğaz enfeksiyonlarını ve bademcik taşlarının olası büyümesini önleyebilir ve daha sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürebilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir