Home » Diğer » Başka Ülkelerde Yapmamanız Gereken Alışkanlıklar
ülke dışında yapılmaması gerekenler, diğer ülkelerde dikkat edilmesi gerekenler

Başka Ülkelerde Yapmamanız Gereken Alışkanlıklar

Ülkemizde yapmaya alıştığımız davranışlar, jest ve mimikler ve daha birçok durum farklı ülkelerde yaptığınız vakit hoş karşılanmaz hatta garip dahi karşılanır. İşte yurt dışı ziyaretleri sırasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar.

  • Bahşiş başta ülkemizde olmak üzere birçok ülkede oldukça önem verilen bir konudur. Ayrıca Amerika’da hesabın belli bir yüzdesi kadar bahşiş bırakmak zorunludur. Fakat Japonya’da eğer bahşiş bırakırsanız bu bahşiş kabul edilmeyecektir. Çünkü Japonlara göre garsonlar zaten maaşları tam olarak almaktadır ve ekstra bir ücrete gerek yoktur.ülke dışında yapılmaması gerekenler, diğer ülkelerde dikkat edilmesi gerekenler
  • Hesabı bölüşmek özellikle Fransa’da pek hoş karşılanan bir durum değildir. Yani Almanların aksine Alman usulü hesap ödemek pek hoş karşılanmaz ve genelde yemeği de yemeğe çıkaran kişi öder. Tabii ki kalabalık gruplarda hesabın da bölüşüldüğü olmaktadır.
  • Komşu ülkemiz olan Yunanistan’da el sallamak yok ben almayayım anlamına gelmektedir ve pek kullanılan bir jest değildir.
  • Hepimiz bir manzara fotoğrafı çekerken ya da başka fotoğraflar çekerken ister istemez tanımadığımız kişiler de fotoğrafın içine dahil olabilir. Fakat buna Birleşik Arap Emirlikleri toprakları içerisinde asla izin verilmez ve böyle bir davranış yaptığınız anlaşıldığı vakit de ciddi bir şekilde para cezasına çarptırılabilirsiniz
  • Singapur belki de bu konuda en tuhaf yasakları olan ülkelerin başında gelmektedir. Özellikle ülkemizde düşündüğümüz vakit kuşları beslemek bir hobi olmuştur. Fakat Singapur’da bu durum kesinlikle yasaktır. Aynı zamanda halka açık alanlarda sakız çiğnemenin de yasak olduğu bir ülkeden bahsediyoruz.
  • Bebekler dünyanın birçok noktasında yürütece binerler ve bu şekilde yürümeye alıştıkları düşünülür. Fakat durum Kanada’da farklıdır ve bu durum kesinlikle yasaktır. Sebep olarak da yürütece binmenin bebeğin zekasını oldukça olumsuz yönde etkilediğinin düşünülmesidir.
  • Bir yasak daha komşu ülke Yunanistan’dan. Nasıl ki ülkemizde de birçok tarihi yer ve mekan varsa aynı durum Yunanistan için de geçerli. Yunanistan da bu sebeple tarihi yerler yani müzeler, antik kentler gibi yerlere hiçbir şekilde topuklu ayakkabıyla girilmesine izin verilmiyor ve böylece oluşabilecek aksiliklerin önüne geçildiği düşünülüyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir