Home » anne-çocuk » Biberon seçiminde dikkat edilmesi gerekenler
biberon seçerken nelere dikkat edilmeli, bebekler için biberon seçimi, biberon seçimi nasıl olmalı

Biberon seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

Biberon seçimi bebekleriniz için son derece önemli konudur. Çünkü piyasada çok fazla biberon çeşidi bulunmakla birlikte hangilerine güvenileceği konusunda da fikir sahibi olmak gerekir.

Cam ile polipropen biberonlar

Biberonlar yapı olarak cam ile polipropen (pp) olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Pp biberon grubunda halk arasında plastik olarak tabir edilse de aslında plastik olmuyorlar. PP biberon grubunda özellikle de Bisphenol A (BPA) olarak adlandırılan etken madde bulunmadığı sürece herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır. Biberon üreticileri BPA içerikli biberon üretmezler çünkü bu madde yasaklanıyor. Aynı şekilde ise pp biberon içeriğinde pvc gibi farklı maddelerde bulunmalıdır. Ünlü markaların hiçbirinde bu içerikler olmadığından pp biberon seçimi konusunda markanın çok önemi olmaz. Cam biberonlar da kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır.biberon seçerken nelere dikkat edilmeli, bebekler için biberon seçimi, biberon seçimi nasıl olmalı

Standart biberonlar: Kaynar suya atıldığında zaman ve ya kaynar mama koyulduğunda çatlamalar oluşur. Birçok anne bunu bilmediği için biberonu ilk kullanımdan önce kaynattığından dolayı biberon çatlamakta ve bunun bir problem olduğunu düşünülmektedir. Oysaki biberon dezenfektanı için kaynatmaya gerek duyulmaz. 50-60 derecelik bir ısı yeterli olur.

Isıya dayanıklı cam biberonlar: Kaynar suya dayanıklı ürünlerdendir. İçeriği ile birlikte direkt olarak buzdolabına atılabilir ya da buzdolabından alıp kaynar suya ekleyiniz. Yapı itibariyle normal camdan oldukça farklı olur.

Dar ile geniş ağızlı biberonlar: Yapı olarak biberonları ayırdığımıza göre şimdi ise dar ya da geniş ağızlı olmak üzere iki kategoriye daha ayırılır;

Dar ağızlı yani standart biberonlar: Toplumuzun bildiği standart uzunlukta ve hacimde olan biberon türleridir.

Geniş ağızlı biberonlar: İsminden de anlaşılacağı gibi daha geniş gövde ve biberon emziğine sahip biberon çeşitleridir. Her iki grubunda birbirinden tek farkı genişliğinin farklı olmasıdır.

Antikolik biberon hakkında

Antikolik biberonlar içeriğindeki hava akışı sayesinde bebeklerin beslenme esnasında hava yutmasını engellemektedir. Midelerinde gaz, şişkinlik ya da kolik denilen mide sancısına engel olan özellikleri içerir. Bazı anneler yeni doğan bebekleri için ilk etapta en büyük boy biberonu almaktadır. Fakat bu doğru davranış olmaz. Bebekler yeni doğdukları zaman besin ihtiyaçları çok az ve sürekli olmalıdır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir