Home » Diğer » Bisiklet Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Bisiklet satın alma, bisiklet alırken nelere dikkat edilmeli, bisiklet seçimi nasıl yapılmalı

Bisiklet Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Temiz havayı, doğayı ve özellikle de bir yere tıkılıp kalmaktansa doğa da gezmeyi seven biriyseniz bisiklet kullanmayı mutlaka düşünmelisiniz. Çünkü doğanın o muhteşem sesleri arasında motorlu bir taşıt yerine bisiklet ile gezmek, rüzgarın teninize değişini hissetmek çok farklı bir zevktir. Hele ki içinizdeki çocuğu ve maceracı yönünüzü öldürmediyseniz bisiklet ile bayağı uzun süren bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Peki;  uzun süren yolculuklar için satın alacağınız bisiklette nelere dikkat etmeniz gerekir. Bu yazımızda sizler için bisiklet alırken dikkat etmeniz gereken noktalar nelerdir bunları derledik.Bisiklet satın alma, bisiklet alırken nelere dikkat edilmeli, bisiklet seçimi nasıl yapılmalı

  1. Rahat bir sele şart: Uzun süren bisiklet yolculukları yapacaksanız ve ilerleyen günlerce basur sorunu yaşamak ya da oturduğum yerlerim ağrıyor demek istemiyorsanız mutlaka ama mutlaka rahat bir selesi olan bisiklet satın alın. Hiç olmazsa bisikletinizi ucuz olanlardan alıp sonradan rahat bir sele alıp selesini değiştirin. Böyle yaparsanız daha ekonomik bir şekilde konforlu seyahat edebilirsiniz.
  2. Kullanım amacınıza uygun tercihlerde bulunun: Maceracı yönünüz ağır basıyor ve dağ taş Allah ne verdiyse gezerim diyorsanız mutlaka ama mutlaka dağ bisikleti alın. Çünkü dağ bisikletleri uzun süren zorlu yol şartlarında dahi çabuk arızalanmazlar. Tekerlek patlaması vb. gibi durumlar sıradan bisikletlerde sık görülen arızalardır. Doğanın tadını çıkarmak isterken bisiklet çilesi çekmek istemiyorsanız mutlaka ama mutlaka kullanım amacınıza uygun bisikletler tercih edin. Yok ben dağda bayırda gezmem, ne yapayım dağı bayırı diyorsanız o zaman durum biraz değişir. Dağda bayırda gezmeyecekseniz sıradan bir bisiklet fazlasıyla işinizi görecektir.
  3. Tekerlek kalınlığına dikkat edin: Satın alacağınız bisikleti kullanacağınız yere göre tercih edin. İnce tekerlekli bisikletlerin sürtünme kuvveti ile daha geç yavaşlayacağını ve kum gibi yerlerde daha rahat hareket edeceğinizi varsayarsak bu tür bir yolda sürüş yapacaksanız ince tekerlikli bisikletleri tercih edebilirsiniz. Asfaltta kullanmak üzere bisiklet satın almak istiyorsanız yine ince tekerlekli bisikletleri tercih edebilirsiniz, ancak kalın tekerlekli bisikletleri bu tür yollarda kullanmak daha zevklidir. Bisiklet alırken mutlaka kullanım sıklığınızı, kullanım amacınızı ve kullanım yerinizi göz önünde bulundurun.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir