Home » sağlık » Boğmaca Hakkında Bilinmesi Gerekenler
boğmaca nedir, boğmaca belirtileri, boğmaca tedavisi

Boğmaca Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Boğmaca, hızla gelişen bulaşıcı bir solunum yolu enfeksiyonudur. Her yaşta görülebilir ancak 1 yaşın altındaki bebeklerde boğmaca ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle boğmaca aşısı, karışık aşılamanın bir parçası olarak rutin aşılama programına da dahil edilir.

Dört yaşındaki ve ergenlerin yanı sıra küçük çocuklarla yaşayan veya onlarla çalışan yetişkinlerin ek dozlara ihtiyacı vardır.boğmaca nedir, boğmaca belirtileri, boğmaca tedavisi

Hastalık, boğaz Bordetella pertussis bakterisi ile enfekte olduğunda ortaya çıkar. Üst solunum yolu enfeksiyonu ile başlar ve genellikle düşük ateş, titreme ve öksürük vardır. Daha sonra şiddetli öksürük nöbetleri ile ilerler.

Hastalığın şiddeti çocuğun yaşına bağlıdır. Erken yaşta bulaşırsa hastalık yavaş ilerler ve ciddi sorunlara neden olabilir. Boğmaca, zatürreye ve beyinde iltihaplanmaya neden olabilen ciddi bir tıbbi durumdur.

Nasıl Bulaşır?

Boğmaca enfeksiyonu havadaki damlacıklar yoluyla bulaşır. Virüsü taşıyan kişiler öksürdüğünde veya hapşırdığında, bakteriler havaya salınır ve nefes yoluyla başkalarına bulaşır. Boğmaca tanısı kesin olmadığında bulaşıcılığı daha yüksektir.

İkinci dönemde bulaşıcılığı daha az olmasına rağmen, risk hala mevcuttur. Aşı, boğmacaya karşı ömür boyu koruma sağlamaz ve bazen koruma sağlanamaz. Bu nedenlerle bebekler öksürük ve hasta kişilerden uzak tutulmalıdır.

Aşılardan korunmayan kişiler boğmacalı biriyle karşılaştığında enfeksiyon riski yüzde 50’ye kadar çıkıyor. Boğmaca hastasıyla aynı evde yaşayanlar özellikle risk altındadır.

Tedavi edilmezse, boğmacası olan bir kişi hastalığı öksürüğün başlamasından sonraki üç hafta içinde başkalarına geçirebilir.

Enfeksiyon ve hastalık arasındaki süre genellikle yedi ila on gündür; ancak bu süre üç haftaya kadar çıkabilir.

Semptomlar

Boğmaca, üst solunum yolu enfeksiyonu ile kendini gösterir. Kuluçka süresi 5-21 gündür. İlk aşama nezle olarak adlandırılır, üst solunum yolu enfeksiyonu olarak ortaya çıkar ve 1-2 hafta sürer. İlk semptomlar soğuk algınlığı olarak görünür. Bunlar;

Genellikle düşük sıcaklık

Sallamak

Burun akması

Yorgunluk

Burun tıkanıklığı

Kuru öksürük

Hapşırmak

Hafif ateş

Üst solunum yolu enfeksiyonlarını tedavi etmek için burun damlası ve ateş düşürücü gibi önlemler kullanılsa da, genellikle ikinci haftadan sonra yeni bir şiddetli öksürük dönemi başlar:

Şiddetli öksürük atakları (paroksismal faz): 2-4 hafta sürer. Uzun süreli şiddetli öksürük nöbetleri ile başlar ve derin nefes alma ve hırıltıyı içerebilir. Bu genellikle geceleri olur. Arka arkaya gelen ve kusmaya yol açabilen bir öksürükten oluşur.

Boğmaca, küçük çocuklarda çok ciddi bir durum olabilir. Öksürük nöbetleri sırasında çocuk morluklar, solunum durması, kasılmalar yaşayabilir.

Şiddetli öksürüğün neden olduğu gerginlik nedeniyle gözün içinde kanama meydana gelebilir. Uzun süreli öksürük nöbetleri nedeniyle beynin oksijenden mahrum kalma olasılığı da vardır. Paroksismal faz sırasındaki semptomlar zor olabilir ve bir çocuğun hayatını etkileyebilir. Bu nedenle, yenidoğanlar gözetim altında tutulmalıdır.

Hastalık, tedaviye rağmen haftalarca süren öksürük nöbetleri ile daha büyük çocuklarda ve yetişkinlerde daha hafif olabilir.

İyileşme süresi: 1-3 hafta. İyileşme aşamasında ikinci dönemin semptomları gerilemeye başlar. Kişi normale dönmeden önce öksürükte azalma olur.

Bir çocuğa boğmaca geçtiğinde, semptomlar ilk 15 günde daha hafif hale gelir ve sonraki 15 günde şiddetli bir öksürük olur. İyileşme dönemi olarak adlandırılan son ayda giderek azalır.

İyileşme aşamasında öksürük nöbetleri devam edebilir. Üst solunum yolu enfeksiyonu dışında boğmaca nedeniyle; uyuşukluk, nöbetler, zatürre riski oluşabilir. Hasta bu semptomlar için bir doktor tarafından yakından izlenir.

Tedavi yöntemleri

Boğmaca, yoğun yenidoğan bakımı gerektirir ve bir hastanede tedavi edilir. Bunun nedeni bebeğin nefes almayı bırakması ve öksürük atakları nedeniyle beynin hasar görmesidir.

Farklı bir yaşta antibiyotik tedavisi verilir ve hasta izlenir.

Solunumu artıran buhara dayalı ilaçlar şiddetli öksürük atakları için reçete edilir. Bol sıvı içmek, dinlenmek ve solunum yollarınızı açık tutmak önemlidir. Ağrı kesiciler alınabilir. Öksürük ilaçları çocuklarda etkili değildir ve kullanılmamalıdır.

Tedavide kullanılan ilacın temel amacı hastalığın bulaşmasını önlemektir. Tedavide kullanılan antibiyotikler, kullanıma başladıktan 5 gün sonra enfeksiyonu azaltabilir veya ortadan kaldırabilir. Kişi antibiyotiklerle tedavi edilmezse enfeksiyon 20 güne kadar sürebilir.

Solunumu artıran buhara dayalı ilaçlar şiddetli öksürük atakları için reçete edilir.

Boğmaca aşısı ne zaman yapılır?

Ülkemizde boğmaca aşısı 2, 4 ve 6. aylarda 5’li paket aşı (difteri-boğmaca-tetanoz-Hib-poliomiyelit / DaBT-Hib-IPA) olarak uygulanmaktadır. 18 ay sonra tekrarlandı.

Bakılacak şey;

Aşılama, boğmacayı önlemenin birincil yöntemidir ve olağan aşılama programı izlenmelidir. Ayrıca, özellikle küçük çocuklarla yaşayan veya çalışan kişiler, çocuk sahibi olmayı planlayan kadınlar ve bağışıklığı baskılanmış insanlarla yaşayanlar gibi yüksek risk altındaki kişilere de önerilir.

Aşı, boğmacaya karşı ömür boyu koruma sağlamaz ve bazen koruma sağlanamaz. Bu nedenlerle bebekler öksürük ve hasta kişilerden uzak tutulmalıdır.

Hamilelik planlayan anne ve babalara aşı yaptırılmalı,

Boğmacalı biriyle yakın temas halindeyseniz, özellikle aynı evde yaşıyorsanız, hastalığın belirtilerine dikkat edin. Enfeksiyonu önlemek için antibiyotik tedavisi doktor gözetiminde yapılabilir.

Boğmacalı kişiler erken tedavi edilmeli ve çocukların hastalığı bulaştırabileceği ortamlardan uzak tutulmalıdır.

Üç haftadan uzun süredir öksürüyorsanız ve öksürüğünüz gittikçe kötüleşirse, derhal tıbbi yardım isteyin.

Uzun süreli nefes darlığı ve boğulma hissi, nefes almayı bıraktığınızda soluk mavi teniniz, nöbetler ve zatürre belirtileri varsa en yakın acil servise gidin.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir