Home » güzellik-bakım » Burun Estetiği Ameliyatı Riskleri 

Burun Estetiği Ameliyatı Riskleri 

Burun Estetiği Ameliyatı Riskleri
Burun estetiği cerrahi bir işlemdir. Her cerrahi işlemde birtakım riskler olduğu gibi rinoplastide de vardır. Ancak gerekli koşullarda ve “uzman ellerde” yapılan burun estetiği ameliyatlarında risk yok denecek kadar azdır. Uzman ellerden kasıt, ameliyatı yapacak olan cerrahın tecrubeli bir cerrah olmasıdır. İstenmeyen sonuçlarla karşılaşmamak ve ikinci bir revizyon burun estetiği ameliyatını önlemek için ameliyatı yapacak olan merkezi ve doktoru titizlikle seçmelisiniz.

Burun estetiği ameliyatında en önemli risklerden biri kanama riskidir. Burun orta büyüklükte damarlara sahip olan bir organ olduğu için kanama daha çok nefes alma (tıkanıklık) problemleri giderilirken karşılaşılaşılabilecek bir durumdur. Basit tamponlar ile tehlikeli boyutlara varmadan durdurulabilir.

Bir diğer risk, ameliyat sonrası burun içinde sineşi tabir edilen yapışıklıkların oluşması ve nefes almayı güçleştirmesidir. Bazen ikinci bir cerrahi müdahale gerektirse de tedavisi kolaydır. Ameliyattan sonra çok nadir de olsa nefes alırken ses çıkmasına neden olan delik (septum) oluşabilir. Bu sorun oluşturmasa da revizyon bir burun estetiği ameliyatı gerektirebilir.

Burun estetiği ameliyatı sonrası enfeksiyon görülme şansı yok denecek kadar azdır. Orta büyüklükteki damarlar ile kanlanmasını tazeleyen burunda iltihap oluşma riski nadirdir.

Burun estetiği ameliyatında en önemli sorunlar estetik sorunlardır. Hastanın ameliyattan sonra istemediği bir burunla karşılaşması, burun sırtında çökme oluşması, asimetrik bir burun, burun sırt kemiklerinin arasındaki açıklık, eğrilik gibi problemler istenmeyen komplikasyonlardır. Tüm bu durumların tedavisi için ikinci bir revizyon burun estetiği ameliyatı olmak gerekebilir. Tüm bu nedenlerden dolayı burun estetiği tecrübeli ellerde yapılması gereken bir ameliyattır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir