Home » sağlık » Çikolata kisti kısırlık sebebi olabilir mi?
çikolata kisti nedir, kısırlık sebepleri nelerdir, çikolata kisti kısırlığa sebep olur mu

Çikolata kisti kısırlık sebebi olabilir mi?

Günümüzde kısırlık şikâyetlerinden dolayı doktora giden kadınların %40 gibi kısmında çikolata kisti olduğu teşhis edilmiştir. Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanları tarafından yapılmış olan açıklamada kadınların birden fazlasında çikolata kistlerinin sebeplerini, neden olduğu problem teşkil eden durumları ve uygulanabilecek tedavi yöntemleri hakkında en doğru bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.çikolata kisti nedir, kısırlık sebepleri nelerdir, çikolata kisti kısırlığa sebep olur mu

Çikolata kisti rahatsızlığı nedir?

Kadınlarda rahim iç dokusunda vücut üzerinde herhangi bir başka alanda oluşması durumu çikolata kisti olarak isimi veriliyor. Genel olarak ise rahim iç kısmında olması gerekli olan endometrium bazı durumlarda karın iç boşluğunda, rahim dışında yumurtalıklara, rahimin üzerinde ile fallop tüplerinde konumlandığı gözlemlenmektedir. Günümüzde şuan için ise sebebi net olarak bilinmez ancak endonmetrium ismi verilen tabaka ve rahim içerisindeyken sergilemiş olduğu davranışı rahim dışında da sergilemeye devam ediyor. Her ay düzenli olarak hormonların etkisi ile kalınlaşmış olan endometrium tabakası, oluşmuş olan doku kalıntılarının bir kısmını kanla vücudun dışına atılıyor. Ancak endometriumun üreme organları üzerine yerleşmesi durumunda ise her ay gerçekleştirmiş olduğu hallerin neticesinde oluşan döküntüleri çevre dokularda yapışıklığa sebep olmaktadır. Bu davranışın etkisi ise çikolata kisti olarak ifade ediliyor.

Çikolata kistinin belirtileri neler olabilir?

Çikolata kisti olan birden fazla hastada acılı ve yoğun şekilde karın ağrısı hissedilir. Adet kanamaları, ağrı duyulan cinsel ilişki, bel ile bacak bölgelerinde ağrı şeklinde kendisini belirtmektedir. Çikolata kistinin tedavisinde genel olarak ise laporoskopi diğer ismiyle kapalı ameliyat yöntemi ile tedavisi yapılıyor.

Çikolata kisti hamileliğe engeli var mı?

Genel olarak ise; çikolata kisti hamile kalınmasına engel teşkil edici hastalık olduğu bilimsel yönden kanıtlanmıştır. Doğal yöntemler ile hamile kalınması için rahim ağzı, rahim, yumurtalıklar ve tüplerin nerede ise tam fonksiyonlu çalışmasını yürütüyor olması ile bu organlar üzerinde anomali bulunmaması gerekmektedir. Ancak yumurtalıklarda meydana gelen çikolata kistleri sağlık bir biçimde yumurtlama işlemine tüplerde oluşmuş olan çikolata kistleri döllenmiş olan yumurtanın rahme ulaşmasına engel teşkil edebiliyor. Bu durum ile beraber kadının mevcut yumurta rezervini de azaltmış olduğundan doğal yol ile hamile kalma şansı da azalmaktadır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir