Home » Cinsel Yaşam » Cinsel Terapi

Cinsel Terapi

Sağlıklı bir evliliğin sürmesi için çiftler için özel olan cinsel hayatın da sağlıklı ilerlemesi olmazsa olmazlardandır. Çiftlerin cinsel açıdan uyumlu olması evlilikte yaşanabilecek başka sorunları bile ortadan kaldırmaya yetecek güçtedir. Bu uyum yakalanamadığı takdirde evlilik zamanla hasar görmeye, çiftler birbirini daha kolay kırmaya başlar ve sorunlar aşılamaz hale gelebilir. Gerek cinsel uyumsuzluk gerekse daha ciddi cinsel problemler yaşanması bir evliliğin yavaş yavaş çöküşünü getirecektir. Bu sorunu çözebilmek için cinsel terapi yöntemine başvurulması çok mantıklı bir adımdır. Cinsel terapi yapabilme yetisine sahip olabilmek için klinik psikoloji alanında en az yüksek lisans düzeyinde eğitim alması gereken kişiler son derece ağır ve uzun süreçli eğitim aşamalarından geçerek cinsel terapist olabilmektedir.cinsellik, cinsel terapi, cinsel terapi nedirAlanında son derece uzman olan cinsel terapistler her türlü cinsel sorunu tanımlayarak soruna ilişkin çözüm yöntemleri üretebilme yetisine sahiptir. Bu nedenle, cinsel hayatında gerek küçük gerekse büyük sorun yaşayan çiftlerin cinsel terapi yöntemine başvurarak bu önemli problemi çözmek için adım atması gerekmektedir. Tüm sorunlara verilecek öneriler ve uygulanacak tekniklerle çözüm bulmayı amaçlayan yöntem birçok evliliği kurtarmak için başlı başına gerekli ve önemli bir tedavi yöntemidir.

Cinsel Terapi Neden Önemlidir?

Birçok uzmana göre bir evliliğin en temel unsuru olan cinsel hayatın durumuna göre evlilik direk olarak etkilenmektedir. Cinsel hayatında sorunlar olan çiftlerin birbirlerine tahammülsüzlüğü artar, bakış açısı değişir ve ilişkide içinden çıkılamaz sorunlarla boğuşur hale gelinir. İşin ilginç yanı, bu durumun cinsellikteki sorunlardan kaynaklandığının birçok çift farkında değildir, yüzeysel sebeplere tutunup karşılıklı anlayışsızlık ve tahammülsüzlüklerini sürdürmeye devam ederler.

Özellikle cinsel hayatında sorun yaşayan çiftler için akıllara takılan bir soru olan cinsel terapi neden önemlidir sorusu yurtdışında yapılan bir deneyin çarpıcı sonuçlarıyla etkili bir şekilde cevaplanabilir. Yurt dışında yapılan bir deney evliliğinde sorun yaşayan birçok çiftin katılımıyla gerçekleştirildi. Bu çiftler ikiye ayrıldı, bir gruba yoğun bir eğitim verilmeye başlandı. Etkili iletişim, karşısındakini anlama, sorunları çözme becerisi gibi bir takım yoğun psikolojik destekli eğitimlerden geçerken diğer grup hiçbir eğitim almadı, yalnızca ödev olarak her gün cinsel ilişkiye girmeleri istendi. Deney sonucunda ilk grubun çok azında gelişme görülürken ikinci grubun çoğu ilişkilerini düzelterek evliliklerini kurtardıkları gözlemlendi.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir