Home » Diğer » Çiyan İlaçlama İşlemi Nasıl Yapılır?
çiyan ilaçlama, çiyan nasıl ilaçlanır, çiyan ilaçlama işlemi

Çiyan İlaçlama İşlemi Nasıl Yapılır?

Yaşadığı bölgeye göre farklı boyutlarda olan çiyanlar ile herhangi bir şekilde temas edilmesi halinde ısırarak, zehirlemektedir. Rutubetli ve nemli bölgeleri yaşama alanı olarak kullanan haşere türü böcek ve örümcekleri avlayarak besin ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Vücudunuzu ısırması halinde ısırdığı bölgede iki adet koyu renkte iz ortaya çıkar ve örümceklerdeki zehirlenme türüyle benzerlik gösterir. Çiyanlar daha çok geceleri ortaya çıkarlar. Zararlı bir haşere türü olmasının yanı sıra üzerinde bulunan ayaklar zehirlidir. Tropikal bölgelerde büyüklük olarak çok daha büyük türleri bulunan haşere türünün insanların tükettiği besinleri tüketmediği o bakımdan insanlara rahatsızlık vermediği bilinmektedir. Haşere türünün sizi ısırması durumunda ısırdığı yerde kızarıklık, şişme, kaşıntı gibi reaksiyonlar görülür. Vakit kaybetmeden uzman hekime görünülmelidir.çiyan ilaçlama, çiyan nasıl ilaçlanır, çiyan ilaçlama işlemi

Çiyan sokması sonucunda iştahsızlık, mide bulantısı, kusma, şiddetli baş ağrıları gibi rahatsızlıklar görülmektedir. Kızıl, kahverengi, sarı, siyah renklerde olabilen haşere türü zehirli bir türdür. Örümcek ve böcekleri zehirledikten sonra besin ihtiyacınızı karşılayarak hayatını sürdüren haşere iç mekânlarda kapı ve pencere alanlarında barınırken dış mekânlarda da toprak teması olan bölgelerde yaşarlar. Genellikle nemli ve rutubetli ortamları çok severler ve bu tür yerlerde barınırlar. Toprak altında, çalı çırpı diplerinde, ağaç kovuğunda, evlerin bodrumunda, taş ve kaya altlarında bulunurlar. İnsanlara verdiği en büyük zarar sokması ve zehirlemesidir. Karşılaşmanız halinde temas etmekten kaçınmanız gereken bir tür.

Börtü böcek ile beslenen çiyanlar çok sık olmasa da zaman zaman fare gibi hayvanları da zehirleyip tükettiği görülmektedir. Küçük boyutta olanlar insan derisini delemezken büyük boyuta sahip olanları insan derisini delebilmektedir. Bu haşere türünün nemsiz ortamlarda ve sıcak bölgelerde yaşayanları daha zehirlidir. Yaşamış olduğu ortama göre boyutları da farklı olan haşere türü yaşadığı ortama yumurta bırakarak çoğalır. Her seferinde onlarca yumurta bırakarak çoğalan haşereler etrafa yayılarak beslenirler. Çiyan zehri akrep kadar olmasa da etkilidir. İnsan vücuduna zarar verirler. Genellikle rutubetli alanlarda yaşamayı seven bu haşere türünün üzerinde bulunan tüm ayaklar zehirlidir. Elle veya başka bir şekilde temas etmekten kaçınılmalı, dikkat edilmelidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir