Home » anne-çocuk » Çocuk Eğitiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?
çocuk eğitimi, çocuklara eğitim vermek, çocuklar nasıl eğitilmeli

Çocuk Eğitiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Her anne baba çocuğunu en iyi şekilde yetiştirmek için elinden geleni yapar. Kötü anne baba yoktur. Ancak yetiştirme tarzında yanlışlık olabilir. Anne babalar öncelikle çocuk yetiştirirken mükemmel anne baba olma düşüncesinden vazgeçmelidir. Mükemmel anne baba olma isteği mükemmel çocuk yetiştirme isteğini de beraberinde getirir. Bu durum anne babalarda mutsuzluğa neden olurken, çocukları da mutsuzluk yaşar. Anne baba çocuğa öncelikle sevgi vermelidir. Her şartta çocuğunu seveceklerini unutmamalı ve bu düşünceyi de çocuğa empoze etmeleri gerekir. Çocuk derslerde veya yaptığı şeylerde başarısız olsa da anne babasının sevgisinden şüpheye düşmemelidir.çocuk eğitimi, çocuklara eğitim vermek, çocuklar nasıl eğitilmeli

Doğru Çocuk Yetiştirme

Sevgi beraberinde mutluluğu getirir. Mutluluk ise başarı ve öz güveni getirir. Bu yüzden eğitimde temel şart sevgidir. Bazı anneler ciddi cezalar uygularken bazıları çocuklarını mutlu edebilmek için sürekli her istediklerini alırlar. Bu ikisi de doğru davranış değildir. Ağır ve sürekli cezalar çocukların içine kapanıp, başarısız ve mutsuz olmasına neden olur. Her istediği alınan çocuk ise yetinmeyi ve elindekilerle mutlu olmayı bilmez. Bunun için orta denge kurulmalıdır. Anne ve babalar biri ceza verirken diğeri buna karşı çıkmamalıdır. En azından bu kararları ortak almalı ve konuşmaları çocuklarının olmadığı yerlerde yapmalıdırlar. Çocuklarınıza paylaşmayı öğretirseniz, arkadaşları ile iletişimi de daha iyi olur. Paylaşmayan çocuk arkadaşsız kalabilir.

Çocuğu Özgüvenli Yetiştirmek,

Özgüven sahibi çocuklar hayatta her zaman daha başarılıdır ve kendilerini her yerde ifade edebilirler. Ayrıca haksızlık karşısında kendilerini koruyup haklarını arayabilirler. Bunu konuşarak ve sizinle paylaşarak yaparlar. Özgüvenli çocuk yetiştirmek istiyorsanız aile içerisinde alınacak kararlarda onların da fikrini almalısınız. Aile içerisindeki kavga ve gürültü çocuğun özgüvenini kaybedip içine kapanmasına neden olabilir. Yemek saatlerinde, kahvaltıda mutlaka çocuğunuzla birlikte sofraya oturmalısınız. Tutamayacağınız sözler vermeyin. Söz verdiğinizde mutlaka yapın. Çocuğunuzla gün içinde neler yaptığı ve sizin neler yaptığınız konusunda kısa süreli sohbetler yapabilirsiniz. Çocuğunuzun sizden bir şey saklamaması için tepkilerinizi kontrol etmelisiniz. Çocuğunuz sizden korkuyorsa başına gelenleri de saklama eğilimine girecektir. Çocuğunuz ciddi bir sorun yaşıyorsa mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir