Home » anne-çocuk » Çocuk terapisi Nasıl Yapılır?
çocuk terapisi nedir, çocuk terapisi yapılması, çocuk terapisi nasıl olmalı

Çocuk terapisi Nasıl Yapılır?

Çocuk terapisi için ilk amaç çocuklarda herhangi bir sorun olup olmadığını ya da çocukların bu durumun farkında olup olmadığını anlayarak olası sebepler üzerinde kavramlaştırma yapmaktır. Bu konudaki diğer amaçsa var olan problemlerin giderilmesine yönelik çalışmalar yapılmasıdır. Bu terapiler genellikle 4-10 yaş aralığındaki çocukları kapsayan bir terapi biçimidir.çocuk terapisi nedir, çocuk terapisi yapılması, çocuk terapisi nasıl olmalı

Çocuklarla Yapılan Görüşmelerin İçeriği

Yapılan ilk görüşmelerde çocukların dünyasındaki ana temaların öğrenilmesi, özel yetenekleri, ilgi alanları, sevdiği ve korktuğu şeylere yoğunlaşılır ve tespit edilmesi olasıdır. Aynı zamanda çocukların özgüvenini, sosyal ve duygusal gelişim değerlendirmesi, yaş grubuna göre karşılaşması olası olan problemlerle başa çıkma beceresini saptamak çocuk terapisi için önemli amaçlar arasında yer almaktadır.

Görüşme içerikleri çocukların gelişim düzeyi, görüşme amacı ve kişilik yapılanmalarına göre farklılık gösterebilmektedir. Örnek vermek gerekirse 6 yaşındaki bir çocuk ve 9 yaşındaki bir çocuk için yapılan görüşmeler içerik ve biçim açısından oldukça farklı özellikler taşımaktadır.

Terapilerde Çocuk Davranışları

Zaman zaman bazı çocuklarda kişisel sorunlarını yabancı biriyle paylaşma konusunda zorluklar yaşanmakta iken kimi çocuklar bu konuda çekingen olabilmekte, paylaşmak istememektedir. Bazı çocuklarda ise savunmacı ve sert bir tutumla karşılaşılabilmektedir. Görüşmeyi yürüten kişiler başlangıç anından başlayarak çocukların korkuları, sırları, coşkuları, fantezilerini sabırlı bir şekilde yavaş yavaş ve dolaylı yollardan oyunlar oynayarak açığa çıkarabileceğinin bilincinde olarak yaklaşım sergilemelidir.

 Özellikle ilk seanslar için çocuklar korkulu, şaşkın, sinirli, hırçın ve hatta zaman zaman ilgisiz olabilmektedir. Alanında uzman bir çocuk terapisti bu tuzaklara düşmeden, en hırçın çocukların bile en derinlerinde uyumsal parçalar taşıdığını ve terapistlerin ana görevlerinin çocuklar içerisindeki bu parçalara ulaşılarak dışarıya çıkarılmasının unutulmaması gerektiğinin bilincindedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir