Home » anne-çocuk » Çocuklarda İşitme Kaybı ve Nedenleri
çocuklarda işitme kaybı, işitme kaybı neden olur, çocuklarda işitme kaybı nedenleri

Çocuklarda İşitme Kaybı ve Nedenleri

Çocuklarda işitme kaybı, işitme kaybı dış veya orta kulakla ilgiliyse ilaçla veya ameliyatla tedavi edilebilir. Bununla birlikte, iç kulağınızda kalıcı işitme kaybınız varsa, işitme tipinize ve derecenize uygun bir işitme cihazı kullanabilirsiniz.

Ciddi veya derin işitme kaybı için ameliyatla birlikte koklear implant veya biyonik kulaklar denen cihazlar kullanılabilir. Koklear implant, bir tür işitme cihazıdır, ancak diğerlerinden farklı olarak, doğrudan işitme sinirini uyarır ve çok daha yüksek ses kalitesi sağlar.çocuklarda işitme kaybı, işitme kaybı neden olur, çocuklarda işitme kaybı nedenleri

Koklear implant ile ciddi işitme kayıplarında normal konuşma ve konuşma gelişimine yardımcı olur. Çocuk yenidoğan işitme taramasından geçtiyse ve herhangi bir risk faktörü yoksa, rutin işitme testi gerekli değildir.

Ancak ilk üç yıl, işitme ve konuşma gelişimi açısından kritik bir dönem olarak kabul edilmektedir. Aileler, çocuklarının işitme ve konuşma gelişimini yakından izlemeye ve bir gecikme veya sorun fark ederlerse tıbbi yardım almaya teşvik edilir. Bir risk faktörü varsa, çocuk yıllık odyolojik kontrol ile izlenmelidir.

Nedenler

Kural olarak doğuştan işitme kaybı kalıtsal olabilir, bu durum iç kulağın az gelişmişliğine, koklea ve merkezi sinir merkezi adı verilen kısmın az gelişmişliğine veya gelişim eksikliğine bağlı olarak değişebilir.

Bebeklerde işitme kaybı ayrıca dış kulak, iç kulak, orta kulak veya merkezi sinir sistemi ile ilgili olabilir. Dış ve orta kulak problemleri tedavi edilebilir işitme bozuklukları arasındadır. İç kulaktaki ve merkezi işitme merkezlerindeki işitme kaybı genellikle geri döndürülemez.

Çocuklarda işitme kaybı, bebeklik döneminde olduğu gibi dış kulak, orta kulak, iç kulak ve merkezi sinir sistemine bağlı olarak gelişebilir. Özellikle menenjitli çocuklarda kulak testleri sıklıkla gözden kaçabilir çünkü hastalık yaşamı tehdit eder. Bu durumda menenjit, iç kulaktaki sıvıyı iki aydan bir yıla kadar kemikleştirebilir ve işitme kaybına neden olabilir. Bu durumda doktor çocuğun muayenesi sırasında kulak kanallarını periyodik olarak kontrol etmelidir.

Çocuklarda işitme kaybına neden olan faktörlerden bazıları şunlardır:

Genetik faktörler

Erken doğum

Baş ve yüz bölgesindeki yapısal anormallikler kraniyofasiyal anormallikler olarak adlandırılır.

Kan uyuşmazlığına bağlı sarılık

Ertelenen ateşli hastalıklar

Menenjit

Kafa travması

Ototoksik ilaçların kullanımı

Hamilelik sırasında annede görülen ateşli hastalık işitme kaybına neden olabilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir