Home » anne-çocuk » Çocuklarda Yutma Bozukluğu ve Yutma Terapisi
çocuklarda yutma bozukluğu, çocuk yutma terapisi, yutma bozukluğu tedavisi

Çocuklarda Yutma Bozukluğu ve Yutma Terapisi

Çocuklarının beslenme ve yeme alışkanlıkları anneler için çok önemlidir. Özellikle ek yiyeceklere başlama döneminde, yeni yiyecekler çocuğun hayatına yeni lezzetler girer. Anneler ayrıca bu yeni tatlara alışmalarını ve düzenli olarak yeme alışkanlıklarını kazanmalarını beklerler.çocuklarda yutma bozukluğu, çocuk yutma terapisi, yutma bozukluğu tedavisi

Tamamlayıcı gıda dönemi genellikle evde fermente yoğurt ve elma püresi ile başladığından, çocuklar anne sütü veya yiyeceklerden sonra kolayca yutulabilen gıdalarla karşılaşırlar.

Bununla birlikte, kolayca yutulan yiyeceklerin süresi sürekli devam etmemelidir. Kahvaltı ve çorbalar çocuğun hayatına girmeye başladığında, yiyecek artık yutmak kolay olmamalı, topaklı olmalıdır. Çocuğun çiğneme ve yutma becerileri kazanması önemlidir.

Yumurta sarısı ve peynir gibi tüm yiyecekler bir karıştırıcı ile alınmamalı, çatalla ezilmelidir. Topaklı olmalı ve çocuk yiyecekleri topaklı bir şekilde almalı, çiğnemeli ve yutmalıdır.

Aksi takdirde, topaksız yiyecek yiyemeyen “Blender Dolls” oluşmaya başlar.

Çocuğunuz topaklı yiyecekler yemiyorsa, her yiyeceği bir karıştırıcıyla ezmeniz gerekir, bu çocuğunuzun beslenmesini nasıl etkiler?

Blender ile sürekli öğütülmüş yiyecekler yiyen çocuklar topaklı yiyecekler yemeyi öğrenmekte zorlanırlar.

Bu nedenle, yutma fonksiyonu kullanılmaz ve yutmayı öğrenemeyen çocuk zamanla yutmayı unutabilir.

Çocuk topaklı yiyeceklerle karşılaştığında veya yutmaya zorlandığında, gıda boğazda yakalanabilir, gırtlağına kaçabilir, kusabilir

Çocuk kreş başladığında veya farklı sosyal ortamlara girdiğinde yemek bir sorun olabilir.

Çiğneme aktivitesi, beynin dolgunluk hissetmesini ve çocuğun yemesini durdurmasını sağlar. Bununla birlikte, sürekli olarak kaba ve öğütülmüş sıvı ile beslenen çocukların çiğnemeleri yoktur ve daha az doymuş hissederler.

Doygunluğu azalmış çocuklar obezite riskiyle karşı karşıya kalabilir.

Çiğneme hareketi diş ve çene kemiklerinin gelişimi için de çok önemlidir.

Bazı durumlarda, çocuklar 3-4 yaşlarında bile katı ve topaklı yiyecekler yemekte zorluk çekebilir. Bu nedenle, ek gıdaya geçiş sırasında blender kullanımı kısa bir süre için kullanılabilir, ancak 7-8 ay sonra azaltılmalı ve 1 yaşında çocuğun yaşamından tamamen çıkarılmalıdır. en geç.

‘Blender bebekleri’ dediğimiz sağlıklı çocuklarda çiğnemeyi öğrenememe durumu vardır. Çiğnemeyi öğrenemeyen çocuklar da bir süre sonra çiğnemeyi unuturlar ve bu sefer parçalarını öğütmekten taşlamaya ve kusmaya kadar değişen ciddi sorunları olabilir.

Genel olarak, blender bebeklerde “Yutma Bozukluğu” oluşabilir. Yutma bozukluğu bir hastalık olmadığından, insanlar genellikle bunu fark etmez. Bazı hastalıklar doğrudan yutma bozukluğuna neden olan semptomlar gösterirken, diğerleri sadece sonuçtur. Örneğin; Üst solunum yollarının veya akciğer enfeksiyonunun çok önemli bir kısmı, yutma bozukluklarının bir sonucu olarak besinler akciğerlere girdiğinde ortaya çıkar.

Yutma bozukluğu ihmal edilirse, ciddi bir sağlık sorunu olabilir. Kırılırsa hayati fonksiyonlara yol açabilir.

Beslenme sırasında ve sonrasında öksürük varsa,

Göğüste sorun veya morarma hissederseniz,

Yükselen ateş,

Şiddetli öksürük atakları varsa, yutma ile ilgilenen bir merkeze başvurmak kesinlikle gereklidir.

Yutma bozukluğu durumunda “Yutma Terapisi” uygulanır. Yutma tedavisi, bu alandaki uzmanlar tarafından uygulanır.

Terapi sırasında, yutma veya yutma refleksini uyaran kasları güçlendirecek ve koordine edecek sinirleri uyarmak için özelleştirilmiş egzersizler yapılır. Çocuğun daha rahat yutması için çeşitli pozisyonlar ve yutma stratejileri uygulanır. Çocuğun güvenli ve yutması kolay olması için, farklı kıvamda yiyecek ve içecek sağlanır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir