Home » sağlık » D Vitamini Yararları
d vitamini ihtiyacı, d vitamini faydaları, d vitaminin sağlığa yararları

D Vitamini Yararları

Kemik ile dişlerin güçlenmesini sağlamaktadır. Kalsiyumla fosforun emilimi için oldukça gerekli vitamindir. Sinir sisteminden başlayarak, bağışıklık veya bazı hormonların düzenlenmesinde görev almaktadır.

D vitamini kalsiyumu kemiklerde tutmaktadır. Vücuda yetecek kadar D vitamini yoksa vücut alınan kalsiyumdan gerektiği kadar faydalanamamaktadır.

Solunum yoluyla hücrelerinden sentezlenen koruyucu bazı maddelerin üretimini artırımı sağlar. Akciğer ile solunum yolu organlarını enfeksiyonlara karşı korumayı kolaylaştırır.d vitamini ihtiyacı, d vitamini faydaları, d vitaminin sağlığa yararları

D vitamini eksikliğinde kemik ile kas güçsüzlüğüne neden olmaktadır.

Bebeklerde ya da çocuklarda D vitamini eksikliği genellikle; bebekler ile 5 yaş altı çocuklar için D vitamini oldukça önem arz etmektedir. Eksiklik durumunda ise vücut kalsiyumu kullanamaz ve böylelikle raşitizm meydana gelmektedir.

Raşitizm rahatsızlığı kemiklerin yapı taşı olan kalsiyumun bağırsaklardan emilimi için gerek duyulan D vitamininin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bu hastalıkta ise kemiklerinde yeteri kadar kalsiyum bulunmayan çocukların bacakları eğrilir veya büyümeleri gecikmektedir.

Güçlü kemik yapısının oluşması için yaşlı insanların kalsiyum ile beraber D vitamini almaları da öneriliyor.

Menopoza bağlı olarak osteoporozda kalça veya omurga kırıklarını engellemek için yalnızca kalsiyum almak yeterli gelmemektedir. Kalsiyumun emilimi için D vitamini de gerekmektedir. D vitamini kalsiyumun emilimini yaklaşık olarak e oranında artırıyor.

D Vitaminin Önemi

D vitamini eksikliğinde ise yorgunluk, kemiklerde ağrılar, ilerleyen dönemlerde PTH hormonu ile kemik erimesi düzeyinde artış meydana olur.

Finlandiya’daki Çocuk Sağlığı Enstitüsü’nün genel olarak 12 bin kişi üzerinde yaptığı çalışmaya göre çocukken alınan D vitaminini yetişkin yaşta ‘’tip 1’’diyabet hastalığına yakalanma riskini yaklaşık € oranında azaltıyor.

Multiple Skleroz (MS) hastalığının merkezi sinir sistemini etkileyerek konuşma, beynin görme, yürüme gibi fonksiyonları üzerindeki kontrol yeteneğini bozmaktadır.

İngiliz Tıp Dergisinde açıklanan bir araştırmaya göre D vitamini kalın bağırsak kanseri riskini azaltıyor.

Son zamanlarda yapılan araştırmalar D vitamininin kalbin pompalama gücünü ile kalp hücresinin yapısını olumlu olarak etkilediğini belirtmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir