Home » teknoloji » Dijital Diyet Nedir ve Nelere Etki Eder?
dijital diyet nasıl yapılır, dijital diyet nedir, dijital diyet ne demek

Dijital Diyet Nedir ve Nelere Etki Eder?

Teknoloji hızla ilerlemeye devam ediyor ve son birkaç yılda dijital dünya hayatımızı ele geçirdi. Dijital dünyada özellikle sosyal medya ve video kanallarında geçirilen zaman her geçen gün artıyor. Elbette saniyeler içinde dünyanın öbür ucuna seyahat etmek harika bir duygu ama bizim teknolojik cihazlara harcadığımız kadar kendinize ve çevreye zaman ayıramayacağınızı anlamış olmalısınız. Doğada vakit geçirmeye, sevdiklerinizle ve kendinizle vakit geçirmeye, teknoloji kullanımını yani teknoloji kullanımını sınırlamaya ne dersiniz? Sonbahar mevsiminin gelmesiyle birlikte doğanın eşsiz nimetlerinden yararlanmak herkesin hakkı… Doğanın tadını çıkarmak için hemen dışarıda giydiğiniz kıyafetleri giymeye başlamalısınız. Güzel dağ yamacında yürüyüş yaparak veya kamp yaparak bir hafta sonu geçirin, temiz havanın ciğerlerinizi doldurduğunu hissederek şehir hayatının stresinden kurtulun. Kendinizi daha iyi hissetmenize ve stres seviyenizi azaltmanıza yardımcı olmak için dijital diyet hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizin için araştırdık.dijital diyet nasıl yapılır, dijital diyet nedir, dijital diyet ne demek

Dijital diyetin faydaları;

Teknolojik cihazların kullanımına ilişkin kısıtlamalara dijital diyetler denir. Sanal dünyada geçirilen zamanın en aza indirilmesi, insanların hayatlarında birçok olumlu değişikliğe ve gerçek sosyalleşmeye olanak tanır. Dijital bir diyetle stres seviyeleri azalıyor… Gün içinde bunun farkında olsak bile akıllı telefonlarımızı düşürmeden, bilgisayar başından kalkmadan internette uzun saatler geçirebiliyoruz. Beyindeki bu baskı nedeniyle strese giriyoruz ama bunun farkında bile değiliz. 30 günlük dijital diyetten sonra beyin aktivitesinin normale döndüğünü gösteren araştırmalar, teknolojiyi kesmenin beyin fonksiyonlarını dengelediğini gösteriyor. Çalışmalar, başlangıçta yoksunluk sendromunun neden olduğu strese benzer bir stres olduğunu ve dijital diyet sonrası stresin tekrar ortadan kalktığını bulmuştur.

 Farkındalık dijital diyetle doğuyor… İnternette gün içinde birçok şeyin aynı anda gerçekleştiğini düşünüyoruz. Aslında bu doğru bir tanım olsa da ilgi alanımızın dışında birçok konu hakkında gereksiz yere endişelenmemize ve zaman kaybetmememize neden oluyor. İnternet bağlantınız düştüğünde önemli olayları kaçırdığınızı hissediyorsunuz. Ancak sosyal ağlarda ve internette dolaşan çok fazla alakasız konu var. Dijital diyetle, küresel gündeme ayak uydurmak için yalnızca bir kez çevrimiçi olmanız gerektiğini göreceksiniz. Aslında, çevrimdışı olduğunuz her saniye hiçbir etkinliği kaçırmazsınız. Kendinize zaman harcıyorsunuz.

Dijital diyetle iletişim kuruyorsunuz… Sanal dünyada kendinizi yanınızda hissettiğiniz, paylaştığınız, beğendiğiniz ve yorum yaptığı takipçilerinizin bir illüzyon olduğunu ancak dijital diyetten sonra fark edebildiğinizi varsayalım. İnsan ilişkilerinde, sosyalleşmede ve arkadaşlıkta önemli olan sanal dünyada değil, gerçek hayatta var olandır. Uzun bir takipçi listeniz varsa, çok fazla çevreniz varmış gibi hissetmeyin. Bu sanal bir dünya ve gerçek bir dünyadır; Bu, sanal dünyada değil, gerçek hayatta sizinle olan ortamınızdır.

Dijital diyet ile kendinizi dinliyorsunuz… Bazen gün içinde yaşadığınız olayları, kendinizi dinlemeyi, düşünmeye bile vakit bulamadığınızı fark etmişsinizdir. Her dakika zihninizi meşgul eden sanal dünya, sosyal medya bildirimleriniz, yeni e-postalarınız, indirim haberleri, kendinize ayıracak zamanınızın olmadığını fark ediyorsunuz. İnternette uzun saatler geçiren insanlar bir süre sonra zihinsel olarak yorgun olduklarını anlayacaklardır. Fiziksel olarak hiçbir şey yapmadığınızda beyninizi yeterince yorduğunuzu hatırlayın. 30 Günlük Dijital Diyet ile zihninizi tamamen yenileyebilir ve kendinize yeterince zaman ayırmadığınızı görebilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir