Home » sağlık » Diş Sızlaması

Diş Sızlaması

Diş Sızlaması
Bilinmesi gereken bir gerçek var ki, dişler durup dururken sızlamazlar. Dişlerimiz çok sert bir madde olan kalsiyumdan oluşmaktadır. Diş sızlamalarının nedeni ise, çürükler, dişlerde ki çatlaklar ya da diş sinirlerinde oluşan iltihaplardır.

Diş Sızlaması Neden Olur ? : Diş sızlaması soğuk ve ya sıcak içeceklerde ve ya acılı ekşili yiyeceklerde aşırı sancılı şekilde görülmektedir. Bunların yanı sıra farklı şekillerde de görülebilir. Bu normal bir durum değildir. Dişlerde ki çürük ve çatlaklardan kaynaklanmaktadır. Diş sızlaması, küçümsenecek bir durum olmamakla birlikte tedbir alınmadı taktirde diş kayıplarına kadar gidebilmektedir. Fakat bazı insanlar da kemik ve vitamin eksikliğinden kaynaklı diş sızlamaları da görülmektedir.

Diş Sızlamaları Nasıl Geçer ? : Öncelikle tavsiyemiz kesinlikle hekime başvurmanızdır. Eğer diş hassasiyetiniz yok ise bunun sebebi diş çürükleridir ve muhakkak tedavi edilmesi gerekmektedir. Ama diş hassasiyetiniz var ise özel diş macunları yardımıyla diş sızlamasına engel olabilirsiniz.

Diş Hassasiyeti Neden Olur ? – Diş Sızlaması Nedeni ? :

Diş sızlamasının nedeni ilk olarak diş çürükleridir.
Bir diğer etken ise diş eti çekilmesidir.
Diş iltihabı, diş sızlaması için bir etkendir.
Diş temizleme ürünleri dişi aşındırarak diş hassasiyetine yol açabilmektedir.
Dişte oluşan plak ve tartarlar diş sızlamasına yol açar.
Ağız bakımına önem vermemek ve sigara kullanımı diş hassasiyetine yol açmaktadır
Hamilelik ve emzirme döneminde anne vücudunda kemik ve vitamin azalması oluştuğu için dişlerde sızlama görülmesi oldukça normal bir durumdur.
Diş Sızlamasına Ne İyi Gelir ? Diş Sızlaması Nasıl Geçer ? :

Diş sızlamalarına karşı kullanılan ağız spreyleri, özel diş macunları ve diş fırçaları diş sızlaması için en doğal çözümlerdir. Özellikle bazı diş macunlarında bulunan vitaminler ve kalsiyumlar dişlerde meydana gelen çatlakları kapatarak, yiyecek ve içeceklerin dişin hassas kısmı dentine ulaşmasını engeller ve sızlamaları ortadan kaldırır. Eğer dişinizde her hangi bir çatlak ve ya çürük yok ise bu yöntemlerden sonra diş sızlamalarının ortadan kalkması gerekmektedir. Eğer sızlamalar devam ediyor ise bir diş hekime görülmelisiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir