Home » sağlık » Diz ağrısı nedir?
diz ağrısı nedenleri, diz ağrısı neden oluşur, diz ağrısı oluşma sebepleri

Diz ağrısı nedir?

Diz ağrısı, bir bağ veya kıkırdakta yırtılma gibi diz bölgesindeki bir yaralanmanın sonucu olabilir. Diz ağrısı ayrıca artrit, gut ve enfeksiyonlar gibi rahatsızlıklardan da kaynaklanabilir. Diz ağrısı, her yaştan insanda görülebilen yaygın bir şikayettir.

Kişiye yakından bakarsanız hafif diz ağrısı türleri kendiliğinden düzelebilir. Aynı zamanda, fizik tedavi uygulamaları ve dizlik kullanımı da diz ağrısını azaltmada etkili bir yöntemler olabilir. Ancak bazı durumlarda ameliyat ve diz müdahalesi gerekebilir.diz ağrısı nedenleri, diz ağrısı neden oluşur, diz ağrısı oluşma sebepleri

Diz nedir?

Diz, bacaklarda uyluk kemiği ve kaval kemiği arasında yer alan ve ana işlevi ayak bilekleri ve kalçalar ile birlikte vücudun ağırlığını taşımak olan bir eklemdir. Yapısal olarak diz sadece bir eklem değildir; bükülebilir ve dönebilir. Dizler, tüm vücudu desteklerken tüm bunları yapmak için kemikler, bağlar, tendonlar ve kıkırdak gibi çeşitli yapılar kullanır. İki kısma ayrılır: iç ve dış diz kısımları veya ön ve arka kısımlar. Diz, ön tarafta patella olarak da adlandırılan patella tarafından korunur.

Diz eklemindeki tüm yüzeyler kıkırdak dokusu ile kaplıdır. Yükü uyluk ile alt bacak arasında taşıyan kıkırdaklı yüzeyler, iki esnek kıkırdaktan oluşan menisküs adı verilen bir yapı ile korunmakta ve desteklenmektedir. “C” harfi ile şekillenen menisküs, yuvarlak femur ile düz tibia arasında yapısal uyum sağlar, diz üzerindeki yükü eklemin tüm yüzeyine dağıtır, gelen şokları absorbe eder, eklemi sabit tutar, yani hareket eder. amortisör olarak.

Ligamentler, dizleri bir arada tutan yoğun liflere sahip temel yapılardır. Bağların her iki ucu da kemiklere bitişiktir ve sınırlı esnekliğe sahiptir. Bulundukları yere göre dizin yana veya öne açılmasını engeller. Öte yandan, tendonlar, bir ucu kemiğe bitişik olan ancak diğer ucunda sona eren, böylece kasın kemiğe doğru hareket etmesini sağlayan bağ benzeri yapılardır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir