Home » sağlık » Diz Ağrısının Sebepleri ve Tedavisi
diz ağrının nedenleri, diz ağrısı sebepleri, diz ağrısı tedavisi

Diz Ağrısının Sebepleri ve Tedavisi

Diz ağrısının en çok görülen sebeplerinin başında, menüsküste oluşan yaralanmalar, spor yaparken oluşan bağ yaralanmaları ve kıkırdak dokuda oluşan yaralanmalar gelmektedir. 55 – 60 yaşın üzerindeki bireylerde görülen diz ağrısı durumunun en büyük sebebi ise dizlerde oluşan kireçlenmelerdir. Diz eklemi kireçlenmesi, (son yıllarda insan ömrünün uzamasıyla birlikte) Dünya üzerinde en çok görülen hastalıktır.diz ağrının nedenleri, diz ağrısı sebepleri, diz ağrısı tedavisi

Dizde Bir Hastalık Olması Durumunda Ağrıdan Başka Hangi Belirtiler Görülür?

Menüsküs yırtığı olması durumunda ağrı ile beraber dizde kilitlenme ya da takılma gibi durumlar görülebilir. Bunlarla beraber ayakta durur vaziyetteyken aniden ayaklarda boşalma görülebilir. Ayrıca sporcularda; normal yaşantı sırasında değil de spor yapılan sırada diz ağrısı oluşabilir.

Romatizmal bir hastalık söz konusu ise diz ağrısı ile beraber dizlerde hareketin azalması da görülebilir. Misal vermek gerekirse merdiven çıkarken, basamakları çıktıkça sanki dizler yavaş yavaş vücut ağırlığını taşımamaya başlamış gibi hissettirebilir. Romatizma aynı zamanda eklemde güçsüzlük, zayıflık ve ısı artışına da sebep olur. Romatizmal ağrılar, sadece yürürken veya spor yaparken değil, her zaman görülür.

Dizde herhangi bir tümör oluşumu söz konusuysa, diz ağrısı ile beraber dizde şişlikler de kendini belli edebilir.

Dizlerdeki ağrı dinlenme sırasında değil de, sabah kalktıktan hemen sonra veya eklem kullanıldığı zamanlarda görülüyorsa, bu tür diz ağrısı kireçlenme sebebiyle olabilir.

Diz Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Diz ağrılarının tedavisinde de öncelikle ağrının cinsine, hangi sıklıkla ortaya çıktığına ve hangi belirtilerle beraber görüldüğüne bakılır ve hastalığın, yukarıda sayılan hastalıklardan hangisi olduğu teşhisi konur. Sonra o hastalık tedavi edilerek diz ağrısı ortadan kaldırılmaya çalışılır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir