Home » Diğer » Dünya Kupasına Sahip Olan Ülkeler
dünya kupası kazanmış ülkeler, dünya kupası olan ülkeler, hangi ülkelerin dünya kupası var

Dünya Kupasına Sahip Olan Ülkeler

Birçok futbol otoritesine göre futbolun en büyük organizasyonu Dünya Kupası. İşte Dünya Kupası şampiyonluğu sevinci yaşayan ülkeler.

Brezilya

Dünya Kupası denildiği vakit akla ilk gelen takım şüphesiz ki Brezilya. Bu kupayı 5 kez kazanarak bu alanda en başarılı ülke olarak yer alan Brezilya ilk şampiyonluğu 1958 yılında yaşarken son şampiyonluğu da 2002 yılında yaşamıştır.dünya kupası kazanmış ülkeler, dünya kupası olan ülkeler, hangi ülkelerin  dünya kupası var

İtalya

Brezilya’dan sonra en başarılı ülkelerden bir tanesi de İtalya’nın 4 şampiyonluğu var. İlk olarak 1934 Dünya Kupası’nı kazanan gök maviler son olarak da Zidane Matarezzi kavgasıyla ön plana çıkan 2006 Dünya Kupası’nı kazanmıştır.

Almanya

Almanya da 4 şampiyonlukla İtalya ile birlikte bu turnuvadaki en başarılı ikinci takım. İlk şampiyonluğu yaşamak için 1954 Dünya Kupası’nı bekleyen Alman Milli Takımı son şampiyonluğu da Brezilya’da düzenlenen 2014 yılında finalde Arjantin’i uzatmalarda yenerek kazandı.

Arjantin

Güney Amerika temsilcisi 2 kez bu turnuvada mutlu sona ulaşarak ezeli rakibi Brezilya’nın bir hayli gerisinde. Arjantin 1978, 1986 yıllarında bu kupayı kazanarak mutlu sona ulaştı.

Fransa

Fransa da bu kupada henüz yeni yeni kazanan takımlardan bir tanesi. İlk olarak 1998 yılında kendi evlerinde düzenlenen turnuvada turnuvanın favori takımı Brezilya’yı finalde 3-0 gibi net bir skorla yenerek kazanan Fransa son olarak da 2018 yılında düzenlenen son Dünya Kupası’nda finalde Hırvatistan’ı yenerek mutlu sona ulaştı.

Uruguay

Tarihteki ilk Dünya Kupası bilindiği üzere 1930 yılında düzenlendi ve bu turnuvanın şampiyonu da Uruguay olarak tarihin ilk Dünya Kupası şampiyonu oldu. Uruguay en son olarak da 1950 yılında kupayı müzesine götürerek kupayı ikişer kez kazanan takımlardan bir tanesi.

İngiltere

İngiltere bu turnuvayı bir kez kazanan takımlardan bir tanesi. 1966 yılında kendi evinde düzenlenen turnuvayı kazanan İngiltere o dönemden sonra hiçbir Dünya Kupası organizasyonunda da bekleneni bir türlü veremedi.

İspanya

2010 yılında Güney Afrika’da düzenlenen turnuvada finalde Hollanda’yı uzatma dakikalarında 1-0 yenerek kupayı müzesine götüren İspanya da böylece turnuvayı kazanan 8. farklı milli takım olmuştur.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir