Home » sağlık » Egzama Nedir

Egzama Nedir

Ekzama ( Bkz.Cilt hastalıkları linki-Ekzama konusu ), derideki özel iltihabi değişikliklerdir. Hastalık, derideki görünüm olarak her hastada farklılık gösterebilir. Hastalığın belli başlı belirtileri şunlardır ;
Deride kızarıklık,
Pullanma,
Kabuklanma, deride kalınlaşma,
Derinin bütünlüğünü bozan yarıklar,
Sürekli ya da zaman zaman kaşıntı.
Ekzama hastalarında bu belirtilerden biri veya birkaçı bir arada görülebilir. Ekzama her hastada farklı görülebileceği gibi, hastanın vücudunun değişik bölgelerinde de farklı görünümde olabilir.
Ekzamalar iç ve dış faktörlere bağlı olarak ortaya çıkarlar. Bu hastalığın belirlenmesinde, hastanın kullandığı ilaçlar, kullandığı kozmetikler, mesleği, hobileri, kullandıkları özel eşyanın yapısı önemlidir.

Dış Faktörlere Bağlı Ekzama :

Alerjik Ekzama : Temas ettiğimiz ya da karşılaştığımız bir çok kimyasal madde, cildimizde hassasiyet oluşturur ve ekzama meydana gelir. Bizde sıklıkla alerji yapan maddeler ; deri eşyalar ( saat kayışları, araba direksiyonu, ayakkabılar v.s ), lastik ( latex ) eşyalar (lastik eldivenler, çoraplar, bantlar, flasterler.v.s ), boyalar (ayakkabılar, tokalar, giysilerdeki boyalar, resim boyaları v.s ), bazı metaller (nikel en sık alerjik reaksiyona neden olan metaldir ve çoğunlukla süs eşyalarının klipsleri, sütyen klipsleri, pantolon askıları, fermuarlar, pantolonlardaki metal düğmelerde bulunur ), kozmetikler ( rujlar, göz farları, tırnak cilaları, vs. içindeki maddeler ) parfümeri maddeleridir. Günümüzde birçok erkek ve kadında cilde sürülen parfümlerin dışında, ev cilaları, ev kokuları da alerjiye neden olabilmektedir.

Alerjik olmayan ekzama: Yetersiz korunma ve dikkatsizlik nedeniyle bazı güçlü asitler veya kimyasal ile temas sonucu ortaya çıkan ekzamalardır. En sık ellerde ve yüzde görülür. Fazla etkili olmayan bazı maddelerle olan sık temas da, zamanla ekzamaya neden olabilir. Örneğin ; ev kadınlarının el ekzaması gibi.

İç Faktörlere Bağlı Ekzama:

Çocukluk çağında görülen, aile soyağacında bulunan, genelde astım ve saman nezlesinin eşlik ettiği ekzama, deride en çok yağ üreten bölgeler olan kafa derisi, burun, kaş üstleri, sırt, dekolte bölgelerinde görülen pullanma, ellerde ve ayaklarda simetrik görülen kaşıntılı ekzama, derinin kuruluğuna bağlı ekzama v.s bu türe giren ekzamalardır. ( Bkz.Cilt hastalıkları linki-Ekzama konusu ve Alerji ve dermatoloji linki

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir