Home » Diğer » El Aletleri Sektörü Gelecekten Umutlu
el aletleri sektörü, hırdavat sektörü

El Aletleri Sektörü Gelecekten Umutlu

İhracatta 40’ı aşkın ülke

Türkiye’de üretilen el aletlerinin % 35 -40’ı, ilk olarak Avrupa ülkeleri ve Amerika olmak üzere, 40’ı aşkın ülkeye ihraç ediliyor. El aletleri sektörünün dünyadaki tüm pazar miktarının 12 milyar dolardan fazla olduğuna vurgu yapan sektör temsilcileri, El aletleri pazarı, dünya ve Türkiye’de önümüzdeki yıllarda da şu anki performansı gösterecek ve pazardaki büyüme hızı normal ile seyrinde devam edecek diye söylüyorlar.el aletleri sektörü, hırdavat sektörü
Üretimin ile birlikte ihracatı artırmak için yatırımlarına hız veren el aletleri üreticileri, ilgili konuda devletten da destek talep ediyorlar. El aletleri sektörünün ileriki yılları da büyüme ile geride bırakması beklenirken, ülke ekonomisindeki açık ise el aletleri imalatçılarını maalesef tedirgin ediyor. Beklenen büyüme oranının geçekleşmesi ve cari açıktan dolayı oluşabilecek zararların önüne geçilmesi için üreticilerin bazı önlemler alması gerektiğini ifade eden yetkililer, Üretimi ve ihracatı arttıran, lüks tüketimi engelleyen ve ithalatı optimum seviyelere çekecek formüllerin aranması gerektiğini vurguluyorlar. Bilhassa, kayıt dışı ekonominin de kontrol altına alınması önemli. Kayıt dışı ekonomi ile Çek-Senet Yasası’ndan kaynaklı mağduriyetlerin önlenmesi de sektörün istek ve beklentileri arasında yer alıyor.

Üretime endeksli yatırımlar arttı
Türkiye’de bulunan el aletleri sektöründe uzun bir zaman sadece ithal ürünlerin satışı yapılırken, firmaların son dönemde üretim endeksli yatırım çalışmalarıyla yerli imalat ürünlerinin satışına da başlandı. Artan teknolojik yatırımlar ve Ar-Ge yatırımlarına da bağlı olarak yetkililer, Türkiye’de el aletleri üretimi konusunda önemli bir fırsatın yakalandığına işaret ediyorlar. Türkiye, sunduğu lojistik ve işçilik avantajlarıyla Çin ve Hindistan gibi Uzak Doğu ülkelerine benzer yatırım için uygun bir ortam sunuyor. Ülkemizin sunduğu uygun ortama da düşünüldüğünde, fason üretim ihmal edilmemeli, aksine bu alana daha fazla el atılmalı diye konuşuluyor.

En büyük sorun nakit akışı
Önemli bir gelişme potansiyeline sahip olan Türkiye, el aletleri sektöründe, döner sermaye eksikliğinden kaynaklanan sorunların başı çektiğini belirten yetkililer, nakit akışının olmamasının da sektörde tahsilat problemine sebep olduğunu söylediler. Yetkililer nakit akışındaki sıkıntının Türkiye el aletleri ve hırdavat sektörüne fiyata sabitsizlik olarak yansıdığını belirtiyorlar. Buna bağlı olarak, sektörde aşırı derecede vade talebi de yaşanıyor. Tahsilat sıkıntısının yanı sıra, Uzak Doğu’dan gelen ürünler, farklı isimler altında özellikle belli hırdavatçılar ve sokak pazarları açısından önemli bir ağırlık oluşturuyor. Bu durum maalesef, Türkiye el aletleri pazarını zora sokuyor ve haksız rekabete sebep oluyor. Ayrıca, bazı yerli üreticiler de Türkiye’de artan maliyetleri kısmak amacıyla Uzak Doğu’ya yatırım gerçekleştiriyor.

Denetimler daha fazla olmalı
Uzak Doğu’dan gelen kalitesiz malzemelerden tüketicilerin zarar görmemeleri için; fiyat değil, kalite ve satış sonrası hizmetlerle ilgili de dikkat etmelerini önemle vurgulayan yetkililer ayrıca, profesyonel kullanıcılar, üreticiler ve ustalar, imal ettikleri malzemelerde kaliteyi gösterebilmeleri için kaliteli ham madde kullanmalılar. Türkiyede el aletleri sektörünün bugün bulunduğu noktadan daha da ileri götürülebilmesi için tüm aktörlerin gerekli özveriyi göstermesi gerektiğini söylüyorlar.
Yetkililer, Uzak Doğu’dan gelen malzemelerin yanında, yurtiçinde de denetimlerin fazlalaştırılmasını talep ediyorlar. Artırılacak denetimler ile hem Uzak Doğu’dan gelen kalitesiz malzemelerin önüne geçilecek hem de bilhassa kimyasal ve mekanik uygulamalarının, güçlendirme ve diğer imalatlardaki filiz ekim uygulamalarının doğru şekilde planlanmasına ve yapılmasına olanak sağlanacağını söylüyorlar.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir