Home » güzellik-bakım » Epilasyon Nasıl Yapılır?
epilasyon yapımı, epilasyon uygulaması, epilasyon uygulanma yöntemleri

Epilasyon Nasıl Yapılır?

Bacaklarda, kollarda, yüzde, karın ve sırt bölgesinde ve bikini bölgelerinde çıkan ve sık sık alınması gereken tüy ve kılların, kökünden ya da dibinden alınma işlemine epilasyon deniyor. Epilasyon yapmak hem güzellik hem de sağlık açısından bir ihtiyaçtır. Ergenlik döneminden sonra artık hem erkeklerin hem de kadınların yapması gereken bir eylemdir. Cildin temizliği ve gözeneklerin açılması için vücutta çıkmakta olan kılların alınması bir gerekliliktir. Özellikle de kadınlar için son derece önem taşıyan epilasyon, epilasyon nedir diye sorulduğunda tüylerin alınması demektir. Tüyler alındığı zaman, eğer kökünden alınıyorsa, tüylerin yeniden çıkması yaklaşık olarak 4 ile 6 hafta arasında değişir. Ancak tüyler kökünden alınmadığı takdirde, yüzeysel epilasyon yöntemlerine başvurulduğu takdirde ise tüylerin uzama süresi 2 haftadır.epilasyon yapımı, epilasyon uygulaması, epilasyon uygulanma yöntemleri

Epilasyon Yapmak Zor Mudur?

Epilasyon yapmak herkesin yapması gereken ancak herkesin sevmediği bir durumdur. Bir ihtiyaç ve güzellik amacıyla yapılmakta olan epilasyon için, farklı yöntemler mevcuttur. Jilet kullanımı, tüy dökücü kullanımı, ağda kullanımı, lazer kullanımı ve makine kullanımı epilasyon yöntemlerinden en bilinenlerdir. Genellikle acil durumlarda ve tüylerin derhal alınması gereken durumlarda jilet ve tüy dökücü epilasyon yöntemi tercih edilirken, uzun süreli kullanım için ağda ve lazer gibi kalıcı yöntemler tercih edilir.

  • Epilasyon uygulamalarının yapımıesnasında, tüylerin alınacağı kısımların temiz olmasına dikkat edilmelidir.
  • Tahriş olmuş bölgelere epilasyon uygulamak uygun ve sağlıklı değildir.
  • Epilasyon uygulamadan önce duş almak, kıl köklerinin gözeneklerini açar ve kılların daha rahat alınmasını sağlar.
  • Epilasyon uygulamadan önce, uygulanacak olan bölgeye herhangi bir kimyasal madde sürmek uygun değildir.
  • Epilasyon uyguladıktan sonra dilediğiniz şekilde cildinizi nemlendirebilir ve bakım ürünü kullanabilirsiniz.

Epilasyon Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Epilasyon yöntemlerini uygularken, aceleci davranmamaya dikkat edilmelidir. Küçük tüyleri de rahatlıkla görebilmek ve alabilmek için mutlaka ışığın bol olduğu alanda epilasyon yöntemi uygulanmalıdır. Cildinize ve kıl tipinize en uygun epilasyon yöntemini tercih etmelisiniz. Alerjik ve benzeri durumlar meydana geldiğinde ise epilasyon yönteminizi değiştirebilirsiniz ve cildinizde kullandığınız bakım ürünlerini de mutlaka epilasyon sonrası kullanmalısınız.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir