Home » sağlık » Estetik Amaçlı Olarak Ben Alınır mı?

Estetik Amaçlı Olarak Ben Alınır mı?

Estetik Amaçlı Olarak Ben Alınır mı?

Hemen hemen vücudun her bölgesinde benler oluşabilmektedir. Fakat bizleri rahatsız eden benler, görünür bölgelerimizde çıkanlardır. Yüz, omuz, kollar, el, boyun, sırtın üst bölgeleri benlerin çıkabileceği bölgelerdir. Bu bölgelerde çıkan benler büyük, tüylü olabilmektedir. Bunlar da görüntü olarak bizleri cok rahatsız edebilmektedir. Tehlikesiz dahi olsa, yüzümüzde, burnumuzda, yanağımızda, boynumuzda, elimizde çıkan büyük, siyah bir et beni fiziksel görüntümüzde olumsuz etkiler yaratır. Bu sebeple insanlar estetik amaçlı ben aldırma işlemine talep göstermektedirler.

Deriye rengini veren melanin hücrelerinin kümeler oluşturarak deride hoş olmayan lekeler bırakması, halk dilinde ben, tıp dilinde ise; nevüs olarak adlandırılır. Her insanın vücudunda ortalama 10 adet nevüs bulunur. Her ne kadar tehlikesiz olsa da, çirkin görüntüler oluşturması sebebi ile estetik amaçlı olarak benler aldırılabilir. Özelikle gelişen teknoloji sayesinde ben aldırma uygulaması sonrası iz kalma ihtimali yeni teknolojilerle oldukça azalamıştır. Fraksiyonel lazerle ben aldırma uygulaması sonrası iz kalma olasılığının en az olması sebebi ile diğer uygulamalara göre daha cok tercih edilmektedir.Estetik amaçlı ben aldırıldıktan sonra iz kalmaması için yapılması gereken bazı işlemler de vardır. Benin alındığı bölgenin güneşe maruz kalmaması gerekir. Güneş ışınları benlerin çıkmasında, çoğalmasında ve büyümesinde oldukça fazla etkilidirler. Hele ki operasyon yapılmış ben bölgesi varsa, güneş ışınları lekelerin kalıcı olmasına yol açabilir. Bölgeye asla el ile dokunulmamalıdır. Doktor kontrolünde uygulama sonrası önerilen bakımlar ve uygulanması gereken kremler mutlaka kulanılmalıdır.Estetik amaçlı ben aldırma işlemi, gelişen teknolojiyle çok daha kolaydır.

Ben Neden Aldırılır?

Benler her insanın vücudunda bulunan, siyahımsı ve kahverengi renklerde bulunan lekelerdir. Oluşma sebepleri, deriye rengini veren melanin hücrelerinin belli noktalarda yoğun olarak birleşmesidir. Güneş ışınları ya da tahribat sebebi ile büyüyebilen ya da tehlikeli hal alabilen benler, ulaşılabilen ve tahribat riskinin yüksek olduğu bölgelerde korunmalıdır. Tahriş olması, kopması gibi durumlarda, biriken bu hücrelerin zararlı hal alabilmeleri mümkündür.

Ben aldırma sebeplerinin başında, benlerin kanserojen özellik taşımaları veya kansere dönüşebilme riski olması gelmektedir.Yine dışardan gelebilecek darbelere acık bölgelerde bulunan benlerin alınmasında fayda vardır. Çünkü bu bölgelerde bulunan benler dışardan gelebilecek isteğimiz dışındaki darbelerle kopabilir kanaya bilir. Bu gibi bir durumda benimiz büyüyebilir ve tehlikeli bir duruma gelebilir. Bu sebeplerle zararsız benlerin zararlı hücrelere dönüşmesi mümkündür.Diğer bir neden ise estetik kaygılardır. Belkide günümüzde en çok ben aldırma uygulaması yapılmasının nedeni estetik kaygılardır. Verdiği olumsuz görüntüden rahatsızlık duyulmasıdır. Vücudun özellikle göze çarpan bölgelerinde çıkan ve büyüyen, renk olarak da hoş bir görüntü oluşturmayan benler insanlar tarafından şikâyet sebebidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir