Home » Diğer » Futbolun İcadı
futbol tarihi, futbol icadı, futbol nasıl icat edildi

Futbolun İcadı

Milyarların ilgiyle izlediği bir spor türü olan futbol ne zaman ortaya çıktı diye çoğu zaman merak ederiz. Futbol FIFA’ya göre 1848 yılında ortaya Cambridge Üniversitesi’nde ortaya çıkmıştır. Fakat bu modern futboldur. Bunun yanı sıra yapılan arkeolojik kazılarda ayakla topa vurmanın Sümerlere kadar dayandığı ortaya çıkmıştır. Fakat bilinen futbola en yakın olanı da Çinliler tarafından oynanan Cuju’dur ve Cuju’nun milattan önce 3.yüzyıla dayandığı bilinmektedir. Cuju oyununu FIFA da resmen tanımıştır. Bu oyun Çinlilerin askeri eğitimlerinden bir tanesidir. Bu oyunda herhangi bir şekilde kale, skor gibi modern futboldan bildiğimiz terimler yok. Sadece belli bir grup belli bir alan içinde birbirlerine topla pas veriyorlar hepsi bu. Bu da bu sebeple futbolu Çinliler bulmuştur tezini çürütüyor.futbol tarihi, futbol icadı, futbol nasıl icat edildi

Cuju dışında bazı oyunlar da Fransa, İtalya gibi ülkelerde geçmişte görülse de FIFA bu tür oyunların futbolla alakası olmadığını belirtmiştir. Yani modern futbolun icadı İngilizlerdir ve 1848 yılında ortaya çıkmıştır.

24 Ekim 1857 Tarihinde kurulan Sheffield FC de kurulan ilk futbol kulübüdür. Yine ilk mili takım da İngiltere Milli takımı olarak tarihe geçmiştir. Yani İngilizler futbolda ilklerin ülkesi olmayı bu şekilde başarmıştır. Futbolun ilk ortaya çıktığı zaman nasıl bir ortam vardı gibi konuları merak edenler için de The English Game dizisi oldukça başarılı bir yapım.

Futbol tabii ki sadece İngiltere ile kısıtlı kalmayacaktı. Daha sonrasında başta Avrupa olmak üzere dünyanın birçok farklı noktasında da futbol oynanmaya başlandı. Ülkeler kendi arasında maçlar yapıyordu fakat bir sorun vardı. Her ülkede farklı kurallar uygulanabiliyordu ortada bir düzenden söz etmek mümkün değildi. Bu sebeple de Fransız gazeteci Robert Guerin’in fikri ve onu destekleyen Belçika, Danimarka, Hollanda, İsveç, İspanya ve İsviçre gibi ülkelerin de katkılarıyla 1904 yılında FIFA kuruldu. Böylece bu tür maçları organize edecek bir kurum oluştu ve oyunun kuralları daha net bir şekilde belirlendi. 1930 yılında da FIFA Dünya Kupası organize edildi ve bu turnuvanın ilk şampiyonu da Uruguay oldu.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir