Home » sağlık » Genital Siğiller En Fazla Cinsel Yolla mı Bulaşır?

Genital Siğiller En Fazla Cinsel Yolla mı Bulaşır?

HPV 60 tan fazla virüse verilen ortak ismidir. Ancak bazıları cinsel yolla bulaşır ve condyloma acuminata veya genital siğil denilen hastalığı oluşturuyor. Siğiller bu enfeksiyonun görünebilir belirtileridir ve fakat % 30 olguda ortaya çıkar. Kalan % 70 lik bölümde ise virüsler deri altında kalmakta ve herhangi bir belirti vermiyor.

Risk Faktörleri Neler Olabilir?

  • Klamidya veya Herpes simpleks gibi başka cinsel ilişki ile bulaşan hastalığınız varsa risk artmaktadır.
  • Siz veya cinsel eşiniz birden fazla kişi ile ilişkiye giriyor ise risk artacaktır.
  • Sigara içimi riski arttırmaktadır.
  • Hamilelik, doğum kontrol hapı kullanımı riski arttırmaktadır.

Bulaşma Nasıl Oluyor?

genital siğil, cildin cilde teması, çeşitli tedavi seçenekleriVajinal, anal ya da oral sex esnasında cildin cilde teması sonucu bulaşmaktadır. Virüs cildin zayıfladığı bir noktadan vücuda girer ve derinin derinliklerine doğru ilerlemektedir. Burada aylar hatta yıllar boyunca sessiz olarak kalabiliyor. HPV tanısı konmuş bir kişide virüs cinsel hayatın herhangi bir döneminde bulaşmış olabilmektedir..

Tanı Nasıl Konulması Gerekir?

  • Ayrıca bu bölgeye asetik Asit uygulandığında HPV li ciltte beyazlaşma oluşur ve siğiller ortaya çıkar.
  • HPV için geliştirilmiş herhangi bir özel laboratuvar veya kan testi mevcut değildir, kültürü yapılamamaktadır. Bu nedenle çoğu zaman gizli kalmaktadır. Hastaların fakat % 30 unda oluşan siğiller görülerek tanı konulabilir. Bunun için doktorunuzun kolposkop adı verilen bir mercek kullanması gerekebilir.
  • Rutin olarak yapılan pap-smear testlerinde bulunan normal dışı bir bulgu HPV için uyarıcı olabilir ve pap-smear HPV ye özgü bir test değildir.
  • HPV-DNA nın moleküler biyoloji teknikleri ile belirlenmesi ne dayanan testler ülkemizde yaygın değildir.
  • Kanser şüphesi olan olgularda biopsi alınması gerekebilir.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir ve Nasıl Uygulanması Gerekir?     

HPV nin tedavisi daha çok estetiğe yönelik olur. Çünkü virüsü yok edebilecek bir tedavisi bulunmaz. Lezyonların boyutu, şekilleri, sayısı gibi etkenlere bağlı olarak çeşitli tedavi seçeneklerinden biri seçilebiliyor. Tedavi yöntemine bağlı olmaksızın 4 hastadan birinde siğiller 3 ay içerisinde yineleyebilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir