Home » sağlık » Görünmez Diş Teli Hangi Durumlarda Tercih Edilir?
görünmez diş teli kullanımı, görünmez diş teli ne zaman kullanılır, görünmez diş teli kullanma nedeni

Görünmez Diş Teli Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

Görünmez diş telleri; şeffaf diş telleri ve dişin arka tarafına takılan lingual diş telleri olarak karşımıza çıkıyor. Ortodonti alanında ciddi öneme sahip olan diş teli taktırma operasyonu; kişinin kendi seçeceği diş teli çeşidiyle birlikte başlamaktadır. Bu esnada kişi karşısına çıkacak olan diş teli çeşitleri arasından seçim yapabilmektedir. Bu seçim, kişinin kendi isteğine bağlı olmaktadır; yani bu esnada diş hekimi herhangi bir yönlendirme yapmamaktadır. Sadece diş teli çeşitleri hakkında detaylı bilgi vermektedir. Diş teli taktırmak isteyen kişiler de; diş hekimin vereceği bilgi doğrultusunda aklına en fazla yatan diş telini seçebilmektedir.görünmez diş teli kullanımı, görünmez diş teli ne zaman kullanılır, görünmez diş teli kullanma nedeni

Diş telleri arasında belki de en eski diş teli çeşidi olan metal diş telleri artık günümüzde fazla rağbet görmemeye başladı. Bunun nedeni de; insanların çirkin görüneceğim düşüncesiyle hareket etmelerinden kaynaklanması olmaktadır. Bu şekilde hareket eden insanlar; metal diş tellerine fazla rağbet göstermeyerek, son dönemde popüler olmaya başlayan diş tellerin yöneliyorlar. Görünmez diş telleri olarak bilinen bu diş telleri; dışarıdan bakıldığı zaman fark edilemiyor ve kişiye ciddi avantajlar sunuyor. Şeffaf diş telleri; görünmez diş teli çeşitleri arasında en fazla özelliğe sahip olan, en pahalı olan diş telleridir. Hem dışarıdan bakıldığı zaman fark edilememesi özelliği, hem de çıkarılıp takılabilir özelliği nedeniyle pahalı olan bu diş telleri; avantajları sayesinde yetişkinlerin 1 numaralı tercihi olmaya başladı.

İnsanlara diş teli konusunda birçok avantaj sunan ve görünmez diş teli çeşitleri arasında kendisine yer bulan şeffaf diş telleri; dışarıdan bakıldığı zaman fark edilememesi ve çıkarılıp takılabilir özelliği nedeniyle; hem metal diş tellerine, hem de dişin arka tarafına takılan lingual diş tellerine oranla daha yüksek fiyatlı olmaktadır. Bu diş telleri insanların katı yemekler yiyebilmelerine de olanak sağlamaktadır. Ancak sürekli olarak çıkarılıp takılmaması; diş telinin alışkanlık kazanabilmesi adına önem arz etmektedir. Bu yüzden bu özelliğe sahip olan görünmez diş teli kullanımı aslında beraberinde titiz davranılması gereken durumu da açığa çıkarmaktadır; kişi bu özelliği sürekli olarak kullanmamalıdır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir