Home » sağlık » Göz Kuruluğu ve Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
göz kuruluğu nedenleri, göz kuruluğuna neler iyi gelir, göz kuruluğu nedenleri

Göz Kuruluğu ve Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Göz kuruluğu belirtileri nelerdir?

Gözlerde karıncalanma, sklera kızarıklığı (beyaz kısım), ışığa duyarlılık ve sık sık yanıp sönme gibi göz kuruluğuün birçok başka semptom ve belirtisinden bahsedilebilir. Yaş, cinsiyet, sigara öyküsü, geçmiş tıbbi öykü gibi faktörlere bağlı semptomları saptamak, kuruluğa neden olan altta yatan sorunu belirlemek ve etkili tedaviyi sağlamak için bir oftalmolojik muayene önerilir. Yanma, karıncalanma, kızarıklık ve göz ağrısı gibi belirtilerden de şikayet ediyorsanız, göz kuruluğulerin yaşam kalitenizi kötüleştirmesine izin vermeden randevu almak için tıklayın.göz kuruluğu nedenleri, göz kuruluğuna neler iyi gelir, göz kuruluğu nedenleri

Göz kuruluğu nasıl geçer?

Başlangıçta yanma, karıncalanma ve kızarıklık gibi rahatsızlıklara neden olan göz kuruluğu problemi, uzun vadede bulanık görme de dahil olmak üzere birçok ciddi sağlık sorununa neden olabilir. Daha ciddi hastalıkların gelişmesini önlemek ve göz kuruluğundan yaşam kalitesinde bozulma olmasını önlemek için kuruluk şikayetlerinin ilk ortaya çıktığı anda tedaviye başlanmalıdır.

Bu aşamada yapay gözyaşı olarak da adlandırılan gözyaşı tedavileri sıklıkla tercih edilmektedir çünkü ilk belirtiler fazla rahatsızlığa neden olmaz. Göz içi katmanlarında bol nem sağlayarak kuruluğun giderilmesine yardımcı olan yapay gözyaşı damlaları, kızarıklık ve yanma gibi tahriş edici semptomları da giderir. Gözyaşı tedavisi etkili olabilirken, sorunun kontrol altında olduğundan emin olmak için düzenli göz muayeneleri yapılmalıdır.

Göz kuruluğu önlenebilir mi?

Günde en az 7 saat uyuyan ve uzun bir çalışma günü boyunca gözlerini dinlendirmek için kısa molalar veren kişilerde göz kuruluğu görülme sıklığının çok daha düşük olduğu söylenebilir. Uygun uyku zamanlaması ile ders çalışırken saat başı 10 dakikalık molalarla gözlerinizi dinlendirebilir, kurumaya neden olabilecek temizleyiciler ve kozmetik ürünlerden kaçınabilir ve tabii ki düzenli kontroller yaptırarak göz kuruluğu problemlerinin önüne geçebilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir