Home » güzellik-bakım » Güneş kremi alırken nelere dikkat etmelisiniz?
güneş kremi kullanımı, güneş kremi nasıl kullanılır, güneş kreminde nelere dikkat edilmeli

Güneş kremi alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Minimum 15 koruma faktörüne sahip ürünler tercih edilmelidir. Bununla birlikte, SPF’nin sadece UVB ışınlarına karşı bir koruma ölçüsü olduğunu unutmayın. Kullanacağınız güneş koruyucusunun cilt yaşlanmasına, güneş yanığına ve kanser oluşumuna karşı etkili olan UVA ışınlarına karşı etkili olmasını sağlamak için, SPF 15 üzeri oksibenzofenon, avobenzon, Mexoryl SX, Mexoryl yanında geniş spektrumlu bir üründür. XL, Tinasorb M, Tinasorb S, titanyum dioksit ve çinko oksit gibi bir veya daha fazla aktif bileşene sahip olmak da önemlidir.güneş kremi kullanımı, güneş kremi nasıl kullanılır, güneş kreminde nelere dikkat edilmeli

Cilt tipine göre bronzlaşma kremleri

Güneş kremlerinin cilt tipinize uygun olması da önemlidir. Yağlı ciltler için losyon, kuru ciltler için krem ​​formları tercih edilmelidir. Açık veya koyu ten rengine bağlı olarak SPF miktarı belirlenmelidir. Su geçirmez ürünler kullanılırken her 3-4 saatte bir tekrarlanmalı, ancak bu ürünler akne ve siyah noktalara neden olabileceğinden aşırı kullanımdan kaçınılmalıdır. Güneş kremlerinin paraben (koruyucu kimyasallar) içermemesine özellikle dikkat edilmelidir.

Güneş kremlerini nasıl kullanmalısınız?

Koruyucu etiketinde belirtilen UV koruma performansı kadar önemli olan bir diğer nokta da, koruyucunun insanlar tarafından gerçek hayatta kullanıldığında göstereceği UV korumanın etkinliğidir. Bunu belirlemede iki önemli faktör, “yeterli güneş kremi uygulamak” ve “gerektiği kadar tekrarlamaktır”.

Güneş kremi ne kadar süreyle kullanmalısınız?

Araştırmalar, güneş koruyucu kullanıcılarının bu ürünlerden gerekenden daha azını uyguladığını gösteriyor. Ayrıca sırt, boynun her iki yanı, kulaklar, kollar ve bacakların arkası, göz çevresi ve dudaklar güneş kreminin az veya tamamen atlandığı bölgelerdir. Güneş kremi cilt yüzeyine santimetre kare başına 2 mg oranında uygulanmalıdır. Az kullanılırsa koruma derecesi azalır. Bunun için pratik bir kullanım yöntemi önerilmiştir: yüzün, boynun ve bir kolun her bölgesinde bir tatlı kaşığının en az yarısı; Gövde, ön, arka, tek bacak için en az bir tatlı kaşığı.

Güneş kremi ne zaman uygulanır?

Güneş kremleri güneşe çıkmadan 15-30 dakika önce sürülmeli ve dışarı çıkmadan önce tekrarlanmalıdır. Bu uygulama, hem eksik alanların alanını en aza indirmenize hem de optimum miktarda güneş kremi kullanmanıza olanak tanır. Özellikle yüzdükten, terledikten veya havluyla kurutulduktan sonra vücuttaki güneş koruyucu miktarı azalacağından güneş kremi her 2-3 saatte bir tekrarlanmalıdır. Göz çevresine sürülen güneş kremleri uygulamadan sonra eriyip damlayabileceğinden ve tahrişe neden olabileceğinden bu bölge yerine stick to güneş kremi tercih edilmelidir. Geniş lensli ve UV korumalı güneş gözlükleri de göz çevresindeki hassas cildi güneşten korumak için kullanışlıdır.

Bebekler için hangi güneş kremlerini kullanmalıyım?

Deri üzerinde bir tabaka oluşturan ve “fiziksel güneş koruyucuları” olarak adlandırılan koruyucular sistemik olarak absorbe edilmezler ve güneş ışığını yansıtarak etki ederler. Bu nedenle çocuklarda fiziksel güneş koruyucu kullanılmalıdır. Çocuklar için geniş bir alanı hedefleyen, ürünlerin koku ve paraben içermeyen renksiz aerosolleri kullanırken dikkatli olunmalıdır. Güneşe çıkmadan önce ve suyla temas ettikten sonra yetişkinlerde ve çocuklarda güneş nedeniyle cilt kuruysa yoğun nemlendiriciler (üre ve lipoik asit içeren) kullanılması tavsiye edilir. Güneşe maruz kaldıktan sonra basit bir kızarıklık ortaya çıkarsa; Ciltte soğuk kompres, epitelize edici kremler ve nemlendiriciler kullanılması uygundur. Deri döküntüsü aşırı ise, kabarcık gibi şiddetli reaksiyonlar varsa dermatoloğa başvurulmalıdır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir