Home » günlük hayat » GÜNLÜK YAŞANTIMIZDA KAHVALTININ ÖNEMİ
kahvaltının önemi nedir, kahvaltının günlük yaşama etkisi, kahvaltının günlük hayat için değeri nedir

GÜNLÜK YAŞANTIMIZDA KAHVALTININ ÖNEMİ

Her gün işimize ve ya okulumuza giderken kahvaltı yapmamız gerektiğini bilir fakat çoğumuz uykumuzdan daha fazla vermemek için en önemli öğünümüz kahvaltıyı geçiştirebiliyoruz. Oysa ki kahvaltı hem güne zinde başlamak hem de diğer öğünlerde daha fazla yememek için kahvaltıya önem vermeliyiz. Diyet yapan bireylerde kahvaltı öğününü atlamayarak, sıkı bir kahvaltı yapmaları diğer öğünlerde daha az yemelerini ve daha kolay kilo vermelerini sağlayacaktır. Kahvaltı yapılmaması sağlık açısından da zararlıdır. Çünkü bu durumda beyine enerji gitmez ve yorgunluk, baş ağrısı gibi günlük hayatımızı olumsuz etkileyecek sonuçlar meydana gelir.kahvaltının önemi nedir, kahvaltının günlük yaşama etkisi, kahvaltının günlük hayat için değeri nedir

Kahvaltı günün demirtaşı olan bir öğün

Bedeninizin düzenli çalışması ve kan şekerinizin düşmemesi için kahvaltı yapmanız önemlidir. Kan şekeri için yalnızca kahvaltı yetmiyor. Ara öğünlerde de hacim olarak küçük işlev olarak büyük atıştırmalıklar yenmelidir. Kahvaltı yapmayan insanların öğrenme yetileri azalır. Gün içinde iş ya da eğitim hayatında analitik düşünemez. Ayrıca egzersiz yapmak isterlerse de kahvaltı yapmadıklarında mide bulantısı baş dönmesi gibi sorunlar ile karşılaşabilirler. Bütün bu olumsuz durumlarla karşılaşmamak için protein bakımından zengin bir kahvaltı yapılması gerekmektedir. Kahvaltı yapan ile kahvaltı yapmayan insanlar arasında araştırma yapıldığında kahvaltı yapanların kahvaltı yapmayanlara göre çok daha başarılı ve pozitif bir gün yaşadıkları gözlemlenmiştir.

Kahvaltının mucizesi

Vücudumuzun günlük enerji miktarı yaş faktörüne göre farklılık göstermektedir. Günlük enerji miktarının büyük bir çoğunluğunun kahvaltıdan alındığı düşünüldüğünde kahvaltının önemi daha fazla anlaşılmaktadır. Yetişkin bireylerde olduğu gibi çocuklarda da kahvaltı çok önemlidir. Hatta çocuk yaşta edinilen bu alışkanlık ileri yaşlara da gitmektedir. Günün en uzun açlığı gece yaşadığımız açlıktır. Ertesi sabaha uyandığımızda bu açlığı sürdürmemiz sağlığımıza da zarar vermektedir. Her gün düzenli kahvaltı yapan bireyin günlük yaşamında ihtiyacı olan enerjiyi almalarını sağlar. Bu enerji ile birey çalışıyor ise iş yerinde, okuyor ise eğitiminde çok daha iyi performans sergilemektedir. Sabah kahvaltılarında özellikle uzun süre tokluk hissi yaratan yumurtanın yenmesi çok önemlidir. Bütün bunlar göz önüne alındığında gündelik enerjimizin yerinde olması için kahvaltı yapmamız çok önemlidir. Çocuk, genç, yaşlı fark etmeden her bireyin düzenli kahvaltı yapması gerekmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir