Home » anne-çocuk » Hamilelik Sürecinde Egzersiz Türleri
hamileyken yapılabilecek egzersizler, hamile egzersiz türleri, hamilelik egzersiz türleri

Hamilelik Sürecinde Egzersiz Türleri

Yoga: Hamilelik döneminde yoga yapmak rahatlamanıza ve derin nefes almanıza yardımcı olur. Yoga vücudunuzdaki bütün toksinlerin temizlenmesine ve aylar süren hamilelik, labor ile doğum ve annelik döneminde fiziksel bir düzenlemeye neden oluyor. Vücudu ve zihni dinlendirerek sizi stressiz bir çevreyle tanıştırmaktadır. Hamilelik sürecinde yogayla ilgili tüm yapılması ve ya yapılmaması gerekenleri size öğreten doğum öncesi yoga kursları bulunuyor.

Yürüyüş: Doktorunuzun size önerdiği egzersizlerin hiçbirini yaparken rahat edemezseniz en azından her gün kesinlikle yürüyüş yapmanız gerekir. Yürüyüş yapmak vücudunuzdaki kan akışını normal değerlerde tutup sizin sağlıklı bir hamilelik geçirmenize ve bebeğinizin de daha sağlıklı bir şekilde gelişmesine yardımcı olur.

Yüzme: Yüzme hamilelik döneminde yapılabilecek harika bir egzersiz türüdür. Özellikle eğer ki ikizlere hamileyseniz mutlaka yapmalısınız. Su bütün ağırlığınızı dengelemeyerek, kaslarınızı uygun tonda tutmaya ve geliştirmeye, aynı zamanda da sizi güçlendirmeye yarıyor. Fakat suya dalış yapmak yani, scuba diving kesinlikle kaçınılması gereken bir spor çeşididir.

Yavaş ile tempolu koşu: Düzenli olarak yavaş tempoda koşu yapma alışkanlığınız varsa, sadece eğer rahat ediyorsanız bu alışkanlığınıza devam ediniz. Gereksiz yere sizi yoracak fazla egzersizlerden kaçınmanız gerekir. Özellikle yavaş tempoda koşu yaparken bol miktarda su tüketmeye özen gösteriniz.hamileyken yapılabilecek egzersizler, hamile egzersiz türleri, hamilelik egzersiz türleri

Tırmanma ile gezi(hayk): Temiz havada yapılan tırmanma ile gezi bütün vücudunuzun çalışmasını ve tazelenmesini sağlamaktadır. Fakat oksijen eksikliğinden dolayı 10 bin feet’in üstündeki yüksekliklerden kaçınmalısınız. Yüksek rakımlar egzersizin şiddeti nedeniyle vakitsiz labora neden olabiliyor.

Kayak: Kar ve ya su kayağı hamilelik sürecinde kesinlikle ama kesinlikle yapılmaması gereken spor türüdür. Bu sporlar son derece tehlikelidir ve yere ya da suya sert bir şekilde düşmenize ve ya çarpmanıza neden olabilmektedir.

Karın egzersizleri: Hamileyken karın egzersizleri yapmayı düşünüyorsanız, genelde ilk üç aylık dönem için sakıncası olmayan bir egzersiz olarak görülmektedir. Yine de egzersizler sırasında karnınıza etki eden gerilme ve basıncın çok olmaması gerekir.

Hamilelik egzersizleri gerek hamilelik sürecinde gerekse de bebeğiniz doğduktan sonrası için oldukça faydalı olduğunu bilmelisiniz. Hamileyken yapacağınız egzersizler için mutlaka doktorunuza danışmanız gerekiyor. İlk üç aylık süreç çok kuvvetli bir tecrübe olur. Doktorunuz bu süreçte yapmanız gerek egzersizlerin nedenleri ve faydaları hakkında sizi bilgilendireceklerdir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir