Home » sağlık » Hamilelikte Protein Eksikliği ve Alımı
protein eksikliği, hamilelik protein eksikliği, hamilelik protein eksikliği nedenleri

Hamilelikte Protein Eksikliği ve Alımı

Diğer besinler gibi çocuğunuz da protein ihtiyacını sizden sağlar. Proteinler; Kemik, kas ve doku yapımı için hamilelik sırasında en önemli beslenme gereksinimlerinden biridir. Yeni hücre oluşumu, anne dokusu ve sağlıklı kan oluşumu için yeterli protein alımı önemlidir. Hamilelik sırasında yeterli protein alımı, ölü doğum ve doğum kusurları riskini azaltmak için önemlidir.protein eksikliği, hamilelik protein eksikliği, hamilelik protein eksikliği nedenleri

Bir annenin yeterli miktarda protein alması, bebeğinizin büyümesinin ve gelişmesinin temelidir. Hamilelikte almanız gereken ortalama protein miktarı 80 gramdır Bu proteindir. Alınan proteinin kalitesi de oldukça önemlidir. Et, süt, yumurta, peynir gibi hayvansal proteinler, baklagiller, ceviz ve fındık gibi bitkisel proteinlere göre daha yüksek biyoyararlanıma sahiptir. Yani tüketildikten sonra vücutta yapı taşları olarak kullanılırlar. Anne bu protein kaynaklarını dengeli bir şekilde diyetine dahil etmelidir.

Bitki proteinlerinin biyoyararlanımı daha düşük olduğu için anne vejeteryan ise günde ortalama 20 gram protein alınmalıdır. daha fazlası eklenmelidir.

Ana protein kaynakları

Hayvan kökenli

Yumurta: Bu anne sütünden sonra en iyi protein kaynağıdır, 1 yumurta ortalama 6 g protein içerir ve bunun% 95’i vücut proteinleri olarak depolanır. Her hamile kadın bu yüksek kaliteli protein kaynağını günde bir kez yemelidir.

Süt, yoğurt, peynir: 1 su bardağı tam kefir ve yoğurt ve 1 dilim (30 g) peynir ortalama 6 g protein içerir. Yumurta boyunda olmasalar da hayvansal proteinler oldukları için yapı malzemesi olarak kullanılırlar.

Hamileler protein ihtiyacının bir kısmını süt, yoğurt ve peynir tüketerek karşılasa da, hamilelikte kalsiyum ihtiyacını da arttırır. Günde 3 porsiyon süt / yoğurt ve 2-3 dilim peynir tüketilmelidir.

Et, tavuk, balık: Hayvansal protein grubunun bir parçası olan et, yüksek kaliteli protein sağlar ve hamile bir kadının demir ihtiyacını artırır. Balık aynı zamanda omega-3 yağ asitlerinin ana kaynağıdır.

Omega-3 yağ asitleri fetüsün beyin ve sinir sisteminin gelişmesinde önemli rol oynar, haftada 2-3 gün balık tüketilerek gerekli miktarda omega-3 sağlanır. Günde 4 et / tavuk köfte veya 200-250 gr balık yiyin.

Bitkilerden

Bitkisel proteinler; Baklagiller, fındık gibi yağlı tohumlardan, cevizlerden, bademlerden, ekmeklerden, tahıllardan ve sebzelerden protein oluşturur. Bitki proteinleri arasında en iyi protein kaynağı baklagillerdir.

Haftada 2-3 kez baklagiller, günde 2-3 ceviz veya 15-20 badem / fındık ilave edilerek protein kaynakları güçlendirilmelidir. Vejetaryen annelerin diyetlerine ekledikleri protein kaynakları bitki proteinleri ve yumurta olduğu için tüketim miktarı ve sıklığı daha yüksek olmalıdır.

Dikkat edilmesi gereken proteinler

Cıvanın gebelikte istenmeyen protein kaynakları içerme riski nedeniyle ton balığı, midye ve kılıç balığı oluşturur. Bu gıdalardan protein kaynağı olarak kaçınılmalıdır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir