Home » moda-giyim » İp Tasarımlı Tunik Modelleri
ip tasarımlı tunikler, tesettür tunik modelleri, ip tasarımlı tesettür tunikler

İp Tasarımlı Tunik Modelleri

Son zamanlarda tesettür modasına olan ilgi bir hayli arttı. Modacılar bu sektörde kendilerini gösterebilmek için çeşitli tasarımlardan faydalanmaya başladılar.  Özellikle tunik tasarımları şık ve kullanışlı olmalarıyla kullanıcıların gözdesi haline gelmiştir.  Tasarımcılar çeşitli kumaşlardan yararlanarak tunikleri üretmektedirler. Merserize kumaşta sahip olduğu özellikler sayesinde en çok kullanılan kumaşalar arasındadır. Sezonun gözde renlerinin canlı ve ışıltılı dünyasında herkesin zevkine uygun bir merserize tunik bulması mümkündür.ip tasarımlı tunikler, tesettür tunik modelleri, ip tasarımlı tesettür tunikler

Merserize çıkıntılı yapıya sahip olan pamuk ipliğinin pürüzsüz hale gelmesini sağlayan bir yöntemle elde edilir. Bu yöntemin adına merserizasyon denir. Merserizeysen 19. yüzyılın başlarında John Merse’nin bulduğu bir yöntemdir.  İlk başlarda ipin çektiğinin fark edilmesiyle tercih edilmeyen yöntem sud kostik kullanımı ile bu problemin çözülmesiyle popüler hale gelmiştir.  Sodyum hidroksit çözeltisinin yani kostiğin pamuk iplik ile birleştirilmesiyle merserize iplik elde edilir. Yakma işlemi gibi de düşünülebilir. Pamuk iplikte pürüz gibi görünen kısımlar bu yöntemle doldurulur.  Sonuç olarak daha sağlam ve dayanıklı ipler üretilmiş olur. Ayrıca renk tutuculuğu da üst seviyeye getirilmiş olur. Bu sayede kumaşın rengi solmaz ve uzun süre dayanabilir. Kumaşa verilmek istenen renk kolayca verilebilir. Sentetik iplerle kıyaslandığında dayanıklılığı az olsa da estetik görünüşüyle kullanış ipliklerdir. Merserize tunik iplerle elde edilen meserize kumaşlar parlak ve esnek yapılarıyla rahatlıkla kullanılabilir. Merserize kumaşlardan tunikler, hırkalar, ceketler ve kazaklar üretilmektedir.

Merserize kumaştan elde edilen tunikler parlak ve canlı renk seçenekleriyle tesettürlü bayanların sıklıkla tercih ettikleri parçalar arasındadır. Hem günlük hem de özel günler için rahatlıkla kullanılabilir. Estetik açıdan olduğu kadar tesettüre olan uyumuyla da dikkatleri üzerine çekmektedir.  Salaş, asimetrik ve püsküllü model seçenekleri de olan merserize tunikler ince yapıda oldukları için kullanıldıkları zaman bu özellikleri de dikkate alınmalıdır. Pantolon ya da taytla kombin edilebileceği gibi etek üzerinde de kullanılabilir. Ayrıca el işi kıyafetlerinde revaçta olduğu şu günlerde merserize iplerle istenilen modellerde tunik tasarımları elde edilebilir.  Bu tuniklerde merserize kumaşlarla aynı özelliklere sahiptirler. Dantel ve ağ motifleri kullanılarak şık tasarımlar elde edilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir