Home » sağlık » İyi kolesterol nedir?
iyi kolesterol, iyi kolesterol ne demek, iyi kolesterol nasıl anlaşılır

İyi kolesterol nedir?

Hdl kolesterol yediklerimizde mevcut olan bir madde değildir. Kanımızda dolaşan yağlardan biridir. İyi kolesterol nasıl yükselir, günde üç bardak portakal suyu, üç hafta içinde yüzde 20 yükseltir. Balık, tavuk, hindi, Antep fıstığı yükseltir. Zeytinyağı, soya günde 1 kadeh alkol, her gün 30 dakika spor yapmak iyi kolesterolün yükselmesini sağlar.iyi kolesterol, iyi kolesterol ne demek, iyi kolesterol nasıl anlaşılır

İyi kolesterol nedir, HDL damar tıkanıklığına ve kan dolaşımının yavaşlamasına neden olan kolesterolün vücuttan atılmasını sağladığı için iyi kolesterol adını almıştır. Kötü kolesterol hem karaciğer tarafından üretildiği hem de yediğimiz gıdalarla vücuda alındığı için vücutta zararlı bir birikime sebep olur. Bu da damarlarda daralma ve tıkanmaya neden olmaktadır. İyi kolesterol kaç olmalı, 40 mg/dl veya daha yüksek olması gerekir. Vldl kolesterol nedir, çok düşük yoğunluklu lipoprotein, ayrıca Vldl kolesterol olarak bilinen kan yoluyla trigylicerides dağıtmak için yardımcı kolesterol şeklidir. Vldl kolesterol kanda başlıca trigliseridi taşımaktadır. İyi kolesterol seviyesi nasıl yükselir, günde 3 bardak portakal suyu   oranında yükseltir. B3 vitamini, Glisemik indeks, doğru yağ seçimi, soya proteini %3 oranında yükseltir. Aerobik egzersiz her gün 30 dakika yapılmalıdır. Sigara içenlerin derhal bırakması gerekir. İdeal kiloda kalmalı, kilo almamaya dikkat edilmelidir.

İyi kolesterol nedir hdl, kolesterolün fazla olması kalp sorunlarına yakalanma riskini azaltır. Hdl seviyesinin en az 40 olması gerekir. 60 ve üzeri olduğu zaman kalp krizi riskinden önemli ölçüde uzaklaşmış olursunuz. İyi huylu olarak bilinen hdl kolesterol yüksek değerlerde olmalıdır. Hdl seviyeleri basit bir kan testi ile öğrenilmektedir.

Kan testi yapılmadan önce 12 saat aç kalınması ve her hangi bir ilaç kullanılmaması gerekir. Kolesterol ölçümü şeker hastaları, sigara kullananlar yüksek tansiyonu olanlar ve kilo problemi gibi rahatsızlıkları olanlar kalp hastalığı riskini taşımaktadır. Bu hastalar için kolesterol ölçümü ayrı bir önem taşımaktadır.

Obezite, hareketsizlik ve sigara kullanımı hdl değerlerini etkilemektedir. Hdl seviyesini yükseltmek için ilaç kullanımı da uygulanmaktadır. Yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarını değiştirerek, spora daha çok vakit ayırarak, kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü yükseltebilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir