Home » güzellik-bakım » Jinekomasti Tedavisi Nasıl Yapılır?
jinekomasti nedir, jinekomasti tedavisi, jinekomastinin nasıl tedavi edilir

Jinekomasti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Jinekomasti, göğüslerin büyümesi gibi görsel şikayetlerin yanı sıra ağrı-sızı, hassasiyet, gerginlik-şişkinlik hissi gibi rahatsızlıklar da oluşturabilir. Bu şikayetler ortaya çıktığında jinekomasti tedavisinde nasıl bir yol izleneceği yaşa göre belirlenir. Yenidoğan bebekte jinekomasti olmuşsa, anneden geçen hormonların etkisi kaybolduğunda kısa bir süre içinde kendiliğinden düzelir. Ergenlik dönemindeki erkeklerde de jinekomasti gelişmişse çoğu zaman tedavi gerekmeksizin kendiliğinden düzelir. Eğer göğüs estetiği çok rahatsızlık verecek düzeye gelmişse endokrinoloji doktorunun tavsiyeleri doğrultusunda hareket edilebilir. Jinekomasti, kullanılan bazı ilaç ve maddelere bağlı olarak ya da böbrek, tiroid bezi ve karaciğer hastalıklarında da ortaya çıkabilir. Jinekomasti gelişiminin altında yatan böyle bir sebep varsa, öncelikle buna yol açan sebebin tedavi edilerek ortadan kaldırılması gerekir. Jinekomasti, ergenlik çağından sonra da kendiliğinden düzelmemiş ve devam ediyorsa, başka hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkıp da altta yatan hastalık tedavi edilmesine rağmen jinekomastide düzelme olmadıysa, ya da yaşın ilerlemesine bağlı göğüs bölgesinde yağ birikimi sonucu jinekomasti oluşmuşsa tedavisi ameliyat edilerek olur. Spor, diyet, egzersiz gibi yöntemlerle göğüs estetiği bozulmuş olan jinekomastiyi düzeltemezsiniz.jinekomasti nedir, jinekomasti tedavisi, jinekomastinin nasıl tedavi edilir

Jinekomasti Ameliyatı Teknikleri

Meme, meme bezleri ve yağ dokusundan oluşur. Jinekomastide ya tek başına meme bezleri büyür, ya tek başına yağ dokusundan kaynaklanan büyüme olur, ya da hem meme bezleri hem de yağ dokusu birlikte büyür. Ameliyat yöntemi, hangi dokunun büyüdüğüne bakarak belirlenir.

Meme bezi rezeksiyonu: Jinekomasti meme bezlerinde büyümeye bağlı olarak ortaya çıkmışsa, meme başının etrafında areola adını verdiğimiz kahverengi alanın alt kenarından yarım çember şeklinde kesilerek, alttaki meme bezlerinin dolgunluğa yol açan kısımları kesilerek çıkarılır. Meme bezlerinin çıkarıldığı yerde boşluk kalır, burada kan birikimi olmaması için dren adı verilen ince bir tüp yerleştirilir. Bu boşluğun kendi içinde kaynaması için dışarıdan baskı oluşturacak şekilde bandajlanır. Dren genelde 1 gün sonra çıkarılır. Ben kendiliğinden eriyecek dikiş tekniği uyguladığı için tüm dikişler derinin içinde gizli dikiş olur ve dikiş aldırma sıkıntısı yaşamazsınız.

Liposuction: Jinekomasti, yağ dokusundaki artışa bağlı olmuşsa liposuction yöntemi ile yağlar emilerek çıkarılır. Liposuction işleminin başında yağların alınacağı bölgeye kanamayı azaltıcı özel solüsyon enjekte edilir. Bu solüsyonun içine lokal anestezik ilaçlar da eklenebilir. Bu sayede ameliyatınızda genel anesteziye gerek kalmayabilir, ayrıca ameliyat sonrası erken dönemde ağrı hissetmemenizi sağlar. Bu solüsyon enjekte edildikten sonra deri üzerinden 3-4 mm delik açarak içeriye ince liposuction kanülleri sokulur, yağlar içeriden emilerek çıkarılır.

Jinekomasti, hem meme bezlerindeki büyüme, hem de yağ dokusundaki artıştan kaynaklanıyorsa her iki yöntem kombine edilerek bir arada uygulanır. Çok büyük jinekomasti olgularında göğüs içindeki yağ dokusu ve meme bezlerini çıkardıktan sonra deride bolluk kalabilir. Bolluğun sarkma yapmaması için deri fazlalıklarının da alınmasına yönelik özel tasarımlı ameliyatlar gerekir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir