Home » sağlık » Kanserden Korunmak İçin Neler Yemeliyiz?
kanserden korunma yolları, kanserden koruyan yiyecekler, kanserden nasıl korunulur

Kanserden Korunmak İçin Neler Yemeliyiz?

Kanser günümüzün en kötü hastalığıdır . Maalesef ülkemizde de hızla yayılmaktadır. Ülkemizde en çok görülen kanserlerin başında erkeklerde akciğer kanseri, kadınlarda ise meme ve rahim kanseridir.

Kanserden korunmak için düzenli ve sağlıklı beslenmek şarttır. Özellikle bazı besinler vardır ki bunlar kanserin düşmanıdır. Bu besinlere  soframızda daha fazla ağırlık vererek kanserden korunmayı başarabiliriz.

Kansere karşı koruyucu  etkisi olduğu bilinen sebzelerin başında brokoli yer alır. Brokoli kanseri vücudumuzdan uzak tutan bileşenleri içerir.

Lahananın içinde A,K, C ve B vitamini bulunur. Lahana aynı zamanda iyi bir antioksidan olduğu için kanserden uzak durmak için mutfağımızda lahanaya gereken yeri vermeliyiz. Özellikle brüksel lahanası mesane kanserinden korunmak için çok önemlidir.

Turp tüketmek  DNA metilasyonunun iyileşmesini sağlayarak sizi kanserden koruyacaktır.

Karnabahar sizin bağışıklık sisteminizin kansere karşı mücadele etmesine yardımcı olur.

Akciğer kanserinden korunmak için mutfağınızdan şalgamı eksik etmeyin.

Yumurtalık kanseri kadınların korkulu rüyasıdır. Ispanak ise yumurtalık kanserini önlemede ilk sırda yer alır.

Taze fasulye kanser hücrelerinin büyümesine engel olarak sizi kansere karşı korumaktadır.

Sarımsak evlerimizin baş tacıdır. Sarımsak mide, kolon, yemek borusu ve meme kanserlerinin önlenmesinde çok önemlidir.

Domates mutfaklarımızın vazgeçilmezidir. Domatesin özellikle prostat kanserinden korunmada büyük bir yeri vardır.

Kanserden korunmak için havuç yemeyi ihmal etmemelisiniz. Havuç bağışıklık sisteminizi güçlendirerek sizi kanserden ve diğer hastalıklardan uzak tutar.kanserden korunma yolları, kanserden koruyan yiyecekler, kanserden nasıl korunulur

Karaciğer Temizleyen Gıdalar Nelerdir?

Karaciğer sağlığımız çok önemli bir organımızdır. Çünkü karaciğer vücudun yağ, potein ve şeker  metabolizmasını düzenlerken vücudun ihtiyacı olan vitamin ve suyu düzenler. eğer karaciğer bu işleri yapamazsa karaciğer yağlanmasını ortaya çıkar. Karaciğerin dostu olan bazı yiyecekler beslenmemizde ağırlık vererek karaciğerimize detoks yaptırmak onu bir çok hastalıktan koruyacaktır.

İşlenmiş hazır gıdalardan uzak durmak karaciğer sağlığımız için çok önemlidir. Bu tür yiyecekler vücuttan toksin birikmesine neden olur. Vücutta bu toksinler çok fazla olduğu zaman karaciğerimiz daha çok çalışmak zorunda olacağı için  bir süre sonra eski gücünü kaybederek fonksiyonlarını kaybeder.

Sofralarınızda soğan ve sarımsak daha fazla yer vererek vücuttan toksinlerin daha hızlı atılmasını sağlar böylece karaciğerinizin daha fazla çalışmasının önüne geçebilirsiniz.

Zencefil de vücuttan zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olmaktadır.

Demir,magnezyum, çinko ve kalsiyum içeren pancarda karaciğerinizin detoks yapmasına yardımcı olur.

Karaciğerinize detoks yaptırarak daha rahat çalışmasını sağlayan yiyeceklerin arasında lahana, karnabahar ve brokolide yer almaktadır.

Yulaf ezmesi gibi lifli gıdalarda karaciğer dostu besinlerdir.

Tarçın içerdiği kalsiyum, demir ve magnezyum sayesinde metabolizmanızın çalışmasına yardım ettiği için karaciğer dostu kabul edilmektedir.

Zerdeçal mutfaklarımıza yeni giren bir baharattır. Zerdeçal karaciğere detoks yaptıran bir baharat olarak dikkatleri üzerine çekmektedir.

Çilek, dut,yaban mersini gibi meyveler bolca antioksidan içerdiği için karaciğerinizin dostu olan meyvelerdir.

Sofralarınızdan yoğurdu eksik etmeyin .Çünkü yoğurt tüketmekte karaciğer sağlığınız için çok önemlidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir