Home » Diğer » Kasko Nedir ve Sağladığı Yararlar Nelerdir?
Kasko nasıl yaptırılır, kasko niye yaptırılır, kasko yaptırma işlemleri

Kasko Nedir ve Sağladığı Yararlar Nelerdir?

Kasko bir aracın başına gelebilecek olumsuz durumlarda onarımını sağlamak üzere yaptırılan isteğe bağlı bir sigortadır. Bu sigortayı dileyen kişiler yaptırır, istemeyen kişilerin yaptırmasına yönelik bir yaptırım yoktur. Eğer sıfır bir araç aldıysanız ya da ikinci el ancak bayağı pahalı bir araç aldıysanız onu kasko ettirebilirsiniz. Çünkü kendisi pahalı olan aracın parçaları ve onarım masrafı da bir hayli yüksek olmaktadır. Allah göstermesin başınıza bir kaza geldiğinde kazanın şokundan sonra bir de aracınızın onarımı ile ilgili şok yaşamamak için kasko yaptırmalısınız. Örneğin; BMW bir araç aldığınızı düşünelim. Bu araç ile kaza yaptığınızda en az ödeyeceğiniz parça ve ustalık masrafı dahil para 4-5 bin lira olacaktır. Ancak kaskonuz var ise bu aracın onarımı için cebinizden para çıkmaz. Yıldan yıla kasko harcını ödeyerek aracınızı güvence altına alabilirsiniz. Yıllık ödeyeceğiniz kasko bedeli aracınızın kilometresine, cinsine, modeline göre değişecektir elbette. Ancak hiçbir zaman ödeyeceğiniz olası bir kaza durumunda cebinizden çıkacak paradan daha yüksek olmayacaktır.Kasko nasıl yaptırılır, kasko niye yaptırılır, kasko yaptırma işlemleri

Aracınızın çalınması, doğal afet sonucunda zarar görmesi, terör olayları kapsamında başına bir şey gelmesi veya sizin herhangi bir kazaya karışmanız halinde kaskonuz cebinizi koruyacaktır. Kasko yıldan yıla yaptırılan bir şeydir. Her yıl kaskonuzu yenilemelisiniz.

Axa sigorta, Ak sigorta, Ergo sigorta vb. gibi birçok farklı yerli ve ulusal düzeyde hizmet veren sigorta kuruluşundan kasko hizmeti alabilirsiniz. Size en yakın sigorta kuruluşu acentesine başvurabilir ve aracınızı koruma altına almak üzere kasko poliçesi düzenlemelerini isteyebilirsiniz. Poliçenizin başladığı tarihten itibaren aracınız artık koruma altında olacaktır. Ancak unutmamanız gereken bir nokta vardır ki o da kasko poliçesinin geçersiz olacağı durumlara izin vermemenizdir. Örneğin; alkollüyken aracınız ile bir kaza yaptığınızda kasko poliçeniz geçerli olmayacaktır. Çünkü alkol riski arttıran bir durumdur ve kasko şirketi bu riski alarak aracınız için onarım bedeli ödemeyecektir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir