Home » güzellik-bakım » Kepçe Kulak Ameliyatı Nedir ve Nasıl Yapılır?
kulak estetiği, kepçe kulak estetiği, kepçe kulak ameliyatı

Kepçe Kulak Ameliyatı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Plastik cerrahi literatüründe kulak kepçenizin olağan durumundan daha fazlasıyla öne doğru kıvrılması olgusuna “kepçe kulak” denmektedir. Bir başka ismi ise “yelken kulak” (protruding ear)’dir. Bu durumun ortaya çıkmasındaki temel sebep, kulak kepçenizdeki büyük Y biçimindeki kıvrımların yetersiz gelişmesidir. Bir başka deyişle bu kıvrımlar gereğinden daha fazla düz bir biçimde görünürler. Peki, kulak estetiği tam olarak ne zaman yaptırılabilir? Ortalama bir insanın kulak gelişimi, yaklaşık olarak % 80 oranında tamamlandığında, yaşı neredeyse 5 ya da 6 civarındadır. Bu aralıktan önce hiçkimsenin kulak  estetiği ameliyatı olmaması gerekir çünkü çok büyük riskler taşımaktadır. Ancak çocuklarınız okula kepçe kulak gitmek zorunda değildir. Çünkü bu ameliyatlar okul çağı gelmeden yapılabilmektedir. Böylece çocuklarınız kendilerini arkadaşlarının yanında mahçup hissetmeyecektir. Bu da çocuğunuzun ruhsal durumunun kötüleşmesi önünde koruyucu bir engel teşkil etmektedir. 5 – 6 yaş aralığına ulaşmış her çocuğun kulak ameliyatı olabilmesi bu bağlamda oldukça faydalıdır bir seçenektir. Kulak ameliyatının 5 – 6 yaş aralığına gelmiş herkese yapılabileceğini söyledik. Genelde bu ameliyat, küçük çocuklarda genel anestezi eşliğinde yapılırken, erişkin bireylerde ise lokal anestezi yardımıyla uygulanır.kulak estetiği, kepçe kulak estetiği, kepçe kulak ameliyatı

Peki, kulak estetiği ameliyatı nasıl yapılmaktadır?

Ameliyatın yapılabilmesi için ilk önce küçük bir kesi yardımıyla kulak arkasından girilir ve kulak kepçenizdeki kıkırdak dokunuz açılır. Kulaklarınızın öne doğru olan fazlaca eğiminin düzeltilmesi için yani kulak kepçenizin kıvrımını arkaya doğru yöneltmek için, cerrahınızın uygun bulduğu yerlerden kıkırdak törpüsü vasıtasıyla kıkırdaklarınız inceltilmeye çalışılır. Bunlardan sonra ise, oluşturulan kıvrımların daha kalıcı olması için, bu bölgeye özel dikişler konulmaktadır. Amaçlanan şey, kulak sayvanınızın kıvrımını esneterek, kulağınızın kafatasınıza daha yakın bir hal almasını sağlamaktır. Normal koşullarda, kulak kepçenizin kafa tasınız ile yaptığı açı yaklaşık 30 – 35 derece arasında değişmektedir. Ameliyat işlemi de bu açıyı tekrardan kazandırmaya çabalar. Ameliyat işlemleri kulak arkanızdan yapıldığı için, dışardan bakan birisi herhangi bir kesi izi ya da ameliyat izi göremez. Ameliyatın yapılma süresi ortalama olarak 1 saati bulmaktadır. Hastanede kalmanıza gerek görülmez. Yani işlemin yapıldığı gün evinize dönebilirsiniz. Ameliyattan sonra kulaklarınızın sağlığı için bandajlama işlemi yapılmaktadır.

Peki bu işlem nasıl yapılmaktadır? Estetik kulak operasyonundan sonra, her iki kulağınızı da etkilecek biçimde, baskılı bir sargı işlemi uygulanmaktadır. Hastaneniz sizi ertesi gün için pansumana çağıracaktır. Ameliyattan sonraki ilk gün için bir miktar hafif ağrı sızı duymanızın normal olduğunu söyleyelim. Bunun için ameliyatı gerçekleştiren cerrahınız size ilaçlar tavsiye edecektir. Sargınız birkaç gün içinde açılacaktır ama bundan sonra birkaç gün kullanmanız gereken ve tenisçi bandını andıran bandanaların veya kadınların tatktıkları saç bantlarından takılmasını tavsiye ediyoruz. Bu bantları çok sıkı ya da çok gevşek değil, ortalama bir baskı düzeyine göre ayarlamak sizin faydanızadır.

Estetik kulak ameliyatından sonraki ilk bir hafta nasıl geçmektedir? Bu zaman aralığı sizin için kritiktir. 3 – 5 gün süresince kulağınızda hafif bir şişme ya da kızarma olması muhtemeldir. Ancak bu süre geçtikten sonra bu rahatsızlıklar tamamen ortadan kalkacaktır. Kulak estetiği ameliyatları, sizin için sorunsuz geçmesi muhtemel hastalıklardan birisidir çünkü ameliyattan sonra hiçbir iz kalmaz ve lokal anestezi altında yapıldığı için kısa bir zaman aralığında iyileşecektir. Bu ameliyatlarda erime özelliğine sahip dikişler kullanıldığından dolayı, dikişleriniz aldırmak için tekrardan sağlık merkezine uğramanıza gerek yoktur. Ameliyat bittikten ve normal olarak ortaya çıkan şişlik ve kızarıklıklar geçtikten sonra, kulak kepçenizin arkasında belli belirsiz bir iz kalcaktır ancak bu iz kulağınıza dikkatli bakan birisi tarafından bile görülemez. Peki, son olarak şunu soralım: Yapılan ameliyattan sonra, kulağımızın bir daha eski haline dönme olasılığı var mıdır? Bu soruya verilecek yanıt olumludur. Kulağınız bir daha eski olumsuz görüntüsüne dönmez çünkü bu ameliyat kalıcı bir işlemi devreye sokar. Verilen şekil ile ömür boyu yaşamanız sağlanır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir