Home » Diğer » Kışlık Konserve Hazırlarken Dikkat Edilecekler
konserve hazırlama, kışlık konserve yapma, konserve yaparken nelere dikkat edilmeli

Kışlık Konserve Hazırlarken Dikkat Edilecekler

Her yaz bitiminde her evde kışlık konserve hazırlıkları olmaktadır. Yazlık sebze ve meyveler ile hazırlanan konserveler kışın oldukça işe yaramaktadır. Ancak bu konservelerin hazırlanması o kadar da kolay değildir. Dikkat edilmesi gereken birçok husus vardır. Eğer gereken önem ve hassasiyet gösterilmezse ciddi sağlık sorunları yaşanabilir.konserve hazırlama, kışlık konserve yapma, konserve yaparken nelere dikkat edilmeli

Meyve ve sebzelerin yaz aylarında bolca ve doğal olarak yetiştiğinden insanlar bu lezzetlerden kışın mahrum kalmak istememektedir. Haliyle de konserve hazırlığına koyulmaktadır. Konserveler doğru bir şekilde hazırlandığında uzun süre muhafaza edilebilir ve ardından sağlıklı bir şekilde tüketilebilir. Eğer konserve uygun koşullar altında hazırlanmazsa bakteri üreyebilir ve bu da insan sağlığını direkt olarak tehlikeye sokabilir. Öncelikle konserve hazırlığında sebze ve meyvelerin iyice temizlenmiş olması gerekmektedir. Hijyen konservenin bozulmaması için son derece önemlidir. Ayrıca konservesi yapılacak meyve ve sebzelerin taze, olgun, çürüksüz ve yarasız olması gerekmektedir. Eğer meyve ve sebzelerin tek bir tanesinde dahi sayılan durumlardan en az bir tanesi varsa konservenin bakteri üretmesi kuvvetle muhtemeldir.

Sebze ve meyvelerin temizliği kadar konserve kavanozlarının da temizliği bir o kadar önemlidir. Cam kavanozlar ve kapaklar akan suyun altında bolca yıkandıktan sonra kaynar su dolu tencerenin içerisinde de en az 15 dakika boyunca kaynatılmalıdır. Ardından kapak ve kavanozlar bir maşa aracılığı ile alınıp temiz bir havlu ile temizlenmelidir. Kavanozlar baş aşağı şekilde havlunun üzerinde bekletilmeli, tamamen kurumalı ve soğutulmalıdır. Konserve yapacağınız besinler düdüklü tencerede yani basınçlı tencerelerde 15-20 dakika kadar kaynatılmalıdır. Asiditesi yüksek olan domates gibi besinler daha fazla da kaynatılabilir. Fasulye ve bezelye gibi asiditesi düşük olan besinleri ise 15 dakika kaynatmak yeterli olacaktır. Kaynatma esnasında isteğe bağlı miktarda yağ ve tuz eklenebilir. Kaynatma işlemleri bittikten sonra kavanozlar doldurulabilir. Kavanozların kapağı konservenin muhafazası açısından son derece önemlidir. Bu nedenle önceden kullanılmış olan kapakların kullanılması pek tavsiye edilmemektedir. Çünkü daha önce kullanıldığından kavanozun kapağı tam olarak kapanmayacak ve konservenin içine hava sızacaktır. Sağlıklı ve lezzetli konserveler için tüm bu sayılan durumlara dikkat etmekte yarar vardır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir