Home » anne-çocuk » Kolay Doğum için Önerileri

Kolay Doğum için Önerileri

Bebek sahibi olmaya karar veren ve hamile kalan anne adayları için her şeyden önce doğum yapacakları an çok özeldir. Bu çok heyecanlı ve kutsal bir süreçtir. Bu süreç boyunca anne adayı anne olmaya hazırlanırlar. Bebek gelişimi ve bakımı üzerine kitaplar okumaktadırlar. Bunun yanı sıra kendilerini doğuma hazırlarlar. Anne olmaya hazırlanmak için yapılması gereken en önemli adım anne olmaya hazır olmaktadır. Anne olmaya hazır olduğunuzdan emin olmanız şarttır. Çünkü, anne olmak kolay bir iş değildir. Psikolojik olarak anne olmak konusunda şüpheleriniz var ise, doğum sırasında stres yaşayabilirsiniz. Doğum sırasında yaşanacak her streste doğum sonrasında anne de mutsuzluk bırakmaktadır.doğum öncesi folik asit kullanımı, kolay doğum yapma, kolay doğum yapabilmek için öneriler

Folik Asit Kullanmanın Önemi

Hamile kalmaya başlamadan önce ve hamile olduğunuzu öğrendikten sonra mutlaka folik asit kullanımına başlamanız gerekmektedir. Hamile kalma düşüncesi anne adayının aklına düştüğü andan itibaren folik asit kullanımına başlanması gerekmektedir. Uzmanlar hamile kalmadan 3 ay önce folik asit kullanımını önermektedir. Folik asit hücre çoğalmasına ve kemik iliğine oldukça yardımcı olmaktadır. Ayrıca hamileliğin ilk aylarında bebek folik asiti annesinden almaktadır. Eğer, folik asit deposu yeterli değil ise annenin folik asit deposu bozulacaktır. Bu durumda anneye oldukça zarar vermektedir. Anneye verilen bu zarar dolaylı olarak da olsa bebeği de etkilemektedir.

Beslenme hamile annelerde çok önemlidir.

Bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişmesi için hamilelik sırasında tüketilen besinler oldukça önem arz etmektedir. Anne adayının haftada en az iki porsiyon kırmızı et, beyaz et ya da balık eti yemesi şarttır. Çay demir eksikliği yaratmaktadır. Bu nedenle hamile annelerin çaydan uzak durması gerekmektedir. Anne adaylarının yedikleri her yemekte tuz oranının az olduğundan emin olması gerekmektedir. Anne adayının taze meyve ve sebzeleri bolca tüketmeleri çok önemlidir, mutlaka meyve ve sebze yemelidir. Hazır ürünlerden kaçınmak gerekmektedir. Hamile anne adaylarının hazır gıdalar tüketilmesi bebek gelişimi için sağlıksız olmaktadır. Anne adayları hem yedikleri, içtiklerine hem de psikolojik değişimlerine önem verdikleri zaman sağlıklı bir hamilelik süreci geçirirler ve bu süreç bebeği de olumlu yönden etkiler.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir