Home » sağlık » Kötü Kolesterol

Kötü Kolesterol

Kolesterol hastalığı hakkında toplumumuzda oldukça büyük bir bilgi eksikliği vardır ve her gün binlerce insan internetteki arama motorlarına kolesterol sorunu hakkında yüzlerce soru yazmaktadır. Kolesterol hastalığı damar tıkanıklığına neden olur ve damarların da vücudun tüm organları kapsadığı düşünürse sorunun ciddiyeti daha iyi kavranmış olur. Kolesterol ile ilgili bilinmeyen ya da tamamen yanlış bilinen soruların cevaplanması, hastalığın hem öneminin anlaşılması hem de korunması açısında muazzam derecede önemlidir.
Kötü kolesterol nasıl düşürülür; aslında kolesterol maddesi tek bir maddedir ve iyi ya da kötü diye bir ayrım yapılamaz. Kötü kolesterol olarak bilinen madde; kandaki kolesterolü taşıyarak işlenmesini sağlayan ve adına ldl denen bir lipoproteindir.Kötü kolesterol nedir; kötü kolesterol karaciğerde üretilen kolesterol maddesinin organlara taşınarak kullanılmasını sağlayan bir protein yapısıdır ancak bu madde taşıdığı kolesterolü damar duvarlarında biriktirdiği için damar tıkanıklığına neden olur. Bu sebepten ötürü de kötü kolesterol olarak adlandırılmıştır.
Kötü kolesterol belirtileri; ldl maddesinin taşıdığı kolesterolü damar duvarlarına götürmesi ile daralmaya başlayan damar, ilerleyen zaman içerisinde kan akışını engeller. Bu da damarın tıkanması anlamına geldiğinden, ait olduğu organa göre ölümcül olabilir. Örneğin; şayet kötü kolesterol bir beyin ya da kalp damarının tıkanmasına neden olduysa, sonuç ölümcül olabilir.
Trigliserit nedir, trigliserit ne işe yarar; tüketilen gıdalar ile fazladan alınan kalori vücut tarafından trigliserit adı verilen bir maddeye dönüştürür ve bu maddeyi ihtiyaç anında kullanabilmek için yağ olarak depolar. Aynı şekilde alkol alınımının ardından vücudun ihtiyacı olduğunu düşünen karaciğer bu trigliseritleri kana vererek, kandaki yağ miktarının artmasını sağlar.
Kötü kolesterol nasıl düşer; kötü kolesterol yani ldl, düzenli beslenme ve muhakkak düzenli egzersiz yapılması ile düşer. İyi kolesterol ve kötü kolesterol değerlerinin dengelenmesindeki en büyük etken, insanın kendi yaşantısıdır.
Kötü kolesterol kaç olmalı; bir bireyin sağlıklı olarak kabul edilebilmesi için kan testi sonucu ldl değerinin 120′nin altında olması gerekmektedir. Ancak daha önce kalp ya da damar hastalığı geçirmiş insanlarda bu oranın 100 ve altı olması gerekir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir