Home » güzellik-bakım » Lazer Epilasyonun Önemi
eplasyonun faydaları, lazer epilasyonun yararları, epilasyonun önemi nedir

Lazer Epilasyonun Önemi

Lazer epilasyon yapan işletmeler Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmakta ve denetlenmektedirler. Epilasyon için tercih edilecek işletmelerin öncelikle Sağlık Bakanlığından ruhsatlarının olup olmadığı sorulmalıdır. Çünkü ruhsatı olmamasına rağmen pek çok güzellik salonu, güzellik merkezi, kuaför salonu gibi işletmeler de lazerli epilasyon işlemi yapmaktadır. Epilasyon yaptıracak kişi ruhsatlı bir klinikle veya tıp merkeziyle görüşmeli, lazer epilasyon personeli hakkında bilgi sahibi olmalıdır.eplasyonun faydaları, lazer epilasyonun yararları, epilasyonun önemi nedir

Lazer epilasyon uygulamasında ten rengine göre farklı teknolojiler kullanılmaktadır. Ülkemizde yaşayan insanların pek çoğuna uygun lazer epilasyon yöntemi alexandrite lazer sistemidir. 755 nm dalga boyuna sahip alexandrite lazer teknolojisi genellikle açık tenli kişiler üzerinde uygulanmaktadır. Uygulama sonunda kıllar ağda yapılmış gibi yok olmaktadır. Orta açık ten rengine sahip kişiler için alexandrite veya 810 nm dalga boyuna sahip diode lazer teknolojisi kullanılmaktadır. Orta açık tenli bireyler sağlıklı netice alabilmek için bu iki teknoloji arasında seçim yaparken lazer epilasyon personeli olan doktorlardan detaylı bilgi almalıdır. Diode lazer teknolojisi açık renk kıllarda yani kumral ve sarışın kıl tiplerinde etkili olmaktadır. Koyuya yakın veya esmer tenli kişiler için ise 1064 dalga boyuna sahip nd: yag lazer teknolojisi kullanılmaktadır. Tenin koyu olmasından dolayı nd: yag lazer teknoloji sistemi uygulandığında yanık riski olmamaktadır. Bunlar lazer sistemi teknolojilerinin genel bilgileridir, doktorla görüşüldükten sonra uygulanacak teknolojik sisteme ve seans süresine karar verilmektedir. Çok fazla zaman almayan lazer epilasyon uygulaması yapılırken soğuk hava üfleyen cihazlar da kullanılmaktadır. Böylece kızarıklık, şişme, kaşıntı gibi yan etkiler ile ağrı hissi, yanık ihtimali sorunları en aza indirgenmektedir.

Koyu renkli nesneler ışığı çeker. Lazer epilasyon uygulamasında bu özellikten faydalanılır. Kıla rengini veren melanin maddesi gönderilen lazer ışığını çeker ve kıl kökleri yüksek ısıya ulaştığı için tahrip olur. Hangi teknoloji kullanılırsa kullanılsın uygulama sonrasında kıllar 3-10 gün içinde çıkacaktır ancak bunu dikkate almamak gerekir. Çünkü bu kılların kökleri tahrip olmuştur, çıkan kıllar bir süre sonra kendiliğinden düşebileceği gibi el yardımıyla da çekilebilirler.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir