Home » Diğer » Mardin Akrebi ve Kafkas Akrebi
mardin akrebi, kafkas akrebi, akrep türleri

Mardin Akrebi ve Kafkas Akrebi

Mardin Akrebi (Hottentotta Saulcyi)

Görülen Bölgeler:  Mardin akrebi türü dünya üzerinde incelendiğinde İran,Irak, Afkanistan ve suudi arabistan bölgelerinde görülmüştür.Ülkemizde ise  Şırnak,Batman, Bayburt ve Hakkari Bölgelerinde görülmüştür.

Biyolojik Yapısı: Mardin Akreplerinin Boyları 12-15 mm arasında boyları arasından değişmektedir.Vücüt renkleri bakımından sarımsı bir renge sahip olmasıyla beraber kuyruk renkleri  siyah renk olarak farklılık göstermektedir.mardin akrebi, kafkas akrebi, akrep türleri

Yaşam Alanları: Mardin akrepleri Şırnak ve Hakkari gibi dağlık bölgelerde taş altlarından görülmeleri mümkündür.Bunların dışında Bahçelerde örme duvar diplerinde ve aralarından ve yine bu bölgelerde asma tavan aralarında yuvalar edindikleri de bilinmektedir.

Beslenme Şekillleri: Bu yerleşim yerlerinde haşere türlerinin fazlalılığından dolayı  Mardin Akrepleri  Böcek türleriyle beslenmektedirler.

Sağlık Açısından Zararları: Mardin Akreplerinin Sağlık açısından zararlarının  net bir şekilde bilinmemektedir. Fakat  Sağlık açısından zararlı olabilecekleri düşünülmektedir.

Kafkas Akrebi(Mesobuthus caucasicus)

Yaşam Bölgeleri: Kafkas Akrebi adını yoğunlukla görüldüğü bölgeden dolayı almıştır.Kafkas akrebi Hazar denizine sınır olan ülkelerde sıklıkla görülmektedir. Bu ülkelerTürkmenistan,Kazakistan,Tacikistan, Özbekistan ve nüfus oranının bakımından fazla olan Çin ülkesinde rastlamak mümkündür. Ülkemizde; Malatya, Van, Kars ve Iğdır yörelerinde görülmektedir.

Biyolojik Yapısı: Kafkas Akrebi açık sarımsı ve yeşilimsi bir renk yapısına sahiptir. Boyları bakımından kısa diye nitelendirebileceğimiz Kafkas Akreplerinin kuyruk sokumları 8 bölmeden oluşmaktadır. Benzerlik bakımından Mardin akrebiyle örtüşmektedir.

Yaşam Alanları: Kafkas Akrepleri taş altlarından, yıkıntı ev harabelerinde vb. yerlerde görülmektedirler.

Beslenme Şekilleri:Kafkas Akrepleri diğer akrep türleri gibi akşam karanlığından sonra çıkarak başta böcekler olmak üzere, küçük boyutlarda sayılabilecek canlılarla beslenirler.

Sağlık Açısından Zararları: Biyolojik mücadele ve zararlı sayılabilecek zehri sayesinde halk sağlığı açısından büyük bir öneme sahiptir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir